reklamı kapat

Coinbase Birkaç Hafta Sonra SegWit’i Uygulayacak

Blockchain, Coinbase, Gemini gibi blok boşluklarını verimsiz bir şekilde kullanan popüler hizmet platformlarının bitcoin ağında yaşanan sıkışıklığa neden olmaları yeni bir bilgi değil. Eğer bu sorunun bir parçası olmak istemiyorsanız bu platformları kullanmayın.
8 Şubat 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olarak faaliyet  gösteren Coinbase geçtiğimiz günlerde bitcoin adresleri için bir ölçeklenebilirlik güncellemesi olan SegWit’i platformuna uygulayacağını duyurdu. Bu uygulama bitcoin (BTC) gönderme ve alma işlemlerinin sürelerinin ve ücretlerinin azaltılmasına yardımcı olacak.

SegWit‘in platforma uygulanması işleminin son test aşamasında olduğunu ve gelecek haftalarda bu özelliğin kullanılabileceğini, yayınladığı bir tweet ile duyuran Coinbase; Aralık 2017 tarihli bir blog gönderisine de atıfta bulunarak, yeni özellikler uygulanırken önceliklerinin güvenlik ve performans olduğunu da kullanıcılarına hatırlattı.

Coinbase, SegWit güncellemesini platforma ekleyeceğini ilk kez geçtiğimizi Aralık ayının başlarında duyurmuştu. Bitcoin Core geliştirme ekibi tarafından geçtiğimiz yılın Ağustos ayında tanıtılan güncelleme, işlem boyutlarını azaltarak bitcoin’in ölçeklenebilirlik sorunuyla başa çıkmayı hedeflemişti.

Trezor ve Ledger gibi yaygın bir şekilde kullanılan cüzdanlar, Ağustos ayında piyasaya sürülen SegWit’i çok geçmeden platformlarına uygulamışlardı.

Yavaş ilerleyen işlem süreçleri ve ağda yaşanan sıkışıklık, geçtiğimiz aylar boyunca bitcoin kullanıcılarının aldıkları hizmetin kalitesini düşürdü. Öyle ki blockchain temelli bazı işletmeler, artan işlem ücretleri nedeniyle BTC’den uzaklaşmaya başladı.

Ocak ayının başlarında düzenlenen Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı, konferans biletlerinin satışında kripto para kabul etmeyi sonlandırmak zorunda kaldı.  Bu konuya ilişkin yaptığı açıklamada “ağ sıkışıklığının” sürecin gerçekleşmesini neredeyse imkansız kıldığını ifade etti.

Yazılım mühendisi Jameson Lopp Ocak ayının ortalarında; “blok boşluğunu verimsiz bir şekilde kullanarak” ağda sıkışıklığa neden olduğunu düşündüğü, Coinbase, Blockchain ve Gemini gibi kripto para servislerini suçladı.

Lopp bu konuya ilişkin şu açıklamaları kaydetti:

“Blockchain, Coinbase, Gemini gibi blok boşluklarını verimsiz bir şekilde kullanan popüler hizmet platformlarının bitcoin ağında yaşanan sıkışıklığa neden olmaları yeni bir bilgi değil. Eğer bu sorunun bir parçası olmak istemiyorsanız bu platformları kullanmayın.”

Öte yandan Coinbase müşterileri, SegWit güncellemesinin platforma uygulanmasının hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi için bir imza kampanyası başlatmış ve 12 binin üzerinde imza toplamışlardı.

Coinbase’in bu konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde yayınladığı tweet üzerine bu kampanyanın düzenleyicileri şu ifadeleri kaydetti:

“Coinbase sonunda sesimize kulak verdi ve SegWit’in uygulanmasını öncelikleri arasına koydu. Bitcoin’i daha parlak bir gelecek bekliyor :)”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.