reklamı kapat

Çin’in Libra’ya İlgisi Büyük

Google Trends verilerine göre “Facebook Libra” sorgusunda Çin ilk sırada yer alıyor. 
13:38
19 Temmuz 2019

Facebook’un Libra whitepaper’ını yayınlamasının üstünden 1 ay geçti. Cointelegraph’ın haberine göre bu süreç içinde Google’da “Facebook Libra” terimini aratan ülkeler sıralamasında Çin başı çekiyor.

Çin Libra’yı Takip Ediyor

18 Temmuz’daki Google Trends verilerine göre Çin, Facebook’un kripto para projesi Libra’yı yakından takip eden ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Verilere bakıldığında Çin’de Libra’nın %100 sorgu popülerliğine sahip olduğu görülüyor. Bunun yanında sıralamada Çin’den sonra St. Helena, Singapur, Lüksemburg ve Hong Kong yer alıyor.

Bununla beraber Amerika’da “Facebook Libra” teriminin sorgu oranının oldukça düşük olduğu ve sorgu popülerliğinin %10 seviyesinde kaldığı görülüyor. Dolayısıyla Amerika bu sıralamada 25. sırada yer alıyor. Facebook’un Amerika merkezli olduğu düşünüldüğünde bu oldukça düşük bir sıralama…

Libra, WeChat ile Rekabet Edecek

Bunların yanında Google Trends verileri Facebook’un kripto para projesi Libra’nın Çin’de çok popüler olduğunu kanıtlayan tek veriler de değil. Çin’in en büyük sosyal medya ağı olan Sina Weibo da Libra’nın ülkede oldukça popüler olduğunu kanıtlıyor.

Cnledger’ın paylaştığı bilgilere göre “Libra’nın Alipay ve WeChat ile rekabet edip edemeyeceği” sorusu Wibo’da şu anda ikinci sırada yer alıyor.

Bunun yanında Libra’nın kripto para projesi Libra’nın cüzdanı Calibra’nın başındaki isim David Marcus geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Alibaba Group Holding’in Alipay ve Tencent Holdings’in WeChat Pay gibi Çin’deki ödeme sistemleriyle rekabete hazır olduklarını dile getirmişti. Marcus, 17 Temmuz’da Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesi ile yaptığı görüşmede rekabeti kabul ettiğini doğruladı.

Öte yandan 8 Temmuz’da Çin Merkez Bankası yaptığı bir açıklamayla Libra’ya karşı kendi kripto para birimini geliştirdiğini açıklamıştı. Banka, Libra’nın ülkenin finansal sistemini tehdit edebileceğini düşündüğü için böyle bir adım attığını belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun