X

Çin’de Şimdi de Sıra Metaverse’e Geldi: Ulusal Güvenliği Tehdit Edebilir!

Kripto para birimlerine karşı ciddi şekilde negatif bir duruşu olan Çin bu sefer de metaverse’ün tehdit olabileceğini dile getirdi.
16:52
2 Kasım 2021

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri metaverse. Gerek bu konunun uzmanlarca ele alınıyor olması olsun gerekse de Facebook’un adını Meta olarak değiştirmiş olması olsun bu metaverse’in sıcak bir gündem konusu olduğunu ifade edebiliriz. Dolayısıyla Çin de bu konudan geri kalmadı ve her zaman olduğu gibi negatif eleştirilerini dile getirdi.

Ulusal Güvenlik Tehdidi

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüleri tarafından yakın zamanda yayınlanan “Metaverse ve Ulusal Güvenlik” başlıklı bir araştırma raporunda, düşünce kuruluşundaki araştırmacılar, ekonomik bir reformun parçası olarak hizmet edebilecek metaverse’ün ulusal güvenlik alanında kesinlikle bir etki yaratacağı konusunda uyardılar.

Düşünce kuruluşu, ilgili teknolojinin maliyeti azaldıkça ve kullanıcı tabanı olgunlaştıkça metaverse’ün 5 ila 10 yıl içinde bir keşif aşamasına girebileceğini söyledi. Araştırmacılar, metaverse ile ilişkili potansiyel risklerin teknolojik hegemonya, bilgi ve teknolojik güvenliğinin yanı sıra toplumsal sorunlar etrafında yoğunlaşabileceğini yazdı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sonuç olarak rapora göre, metaverse‘ün geliştirilmesinin, ulusal güvenliği sağlamak için gerekli düzenleyici denetim ve rehberlikle devam etmesi gerekiyor.

Çinli Şirketlerden Metaverse Adımı

Eylül ayında, muhtemelen Çin’in en büyük aracı kurum olan CITIC Securities bir araştırma raporunda, metaverse’in önümüzdeki üç ila beş yıl içinde bir keşif aşamasına gireceğini ve 20 yıl içinde bir yaşam biçimi haline gelebileceğini söyledi. Rapor, özellikle yazılım için ilk atılımların oyun, sosyal ağ ve reklamcılık alanlarında Tencent, ByteDance, Facebook ve Baidu gibi teknoloji devlerinden gelebileceğini söyledi.

Öte yandan Çinli teknoloji şirketleri metaverse’e dahil oluyor. Örneğin; Hem Tencent hem de Alibaba, metaverse ile ilgili tescilli ticari markalara sahip. Ayrıca, 29 Ağustos’ta ByteDance, önde gelen bir VR ekipman şirketi olan Pico’yu 9 milyar RMB (yaklaşık 1,39 milyar dolar) karşılığında satın aldı ve bu, metaverse pazarına girmek için bir sinyal olarak kabul edildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar