Reklam

Çin ve Tayvan Gerilimi Bitcoin’i ve Altcoin’leri Nasıl Etkiliyor?

Tayvan ve Çin arasında gerilim her geçen gün artıyor, tarihsel verilere göre bu durum kripto para fiyatlarını olumsuz etkileyebilir. 
15:48
5 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Tayvan ve Çin arasında gerilim her geçen gün artıyor ve bu durum Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Asya ülkesini ziyaret etmesinin ardından doruğa ulaştı. Bu gerilim Bitcoin ve altcoin fiyatlarını nasıl etkileyebilir?

Çin, Tayvan ve Bitcoin

  • Pelosi’nin uçağı başarılı bir şekilde inerken, uçak ve donanma gemileri bölgeye hareket etti. Bu sebeple uluslararası anlamda bir gerginlik yaşandı ve bu durumun etkilerini Bitcoin ve altcoin fiyatlarında da gördük.
  • Bitcoin ve diğer kripto para birimleri riskli varlıklar olarak kabul edildikleri için Çin ve Tayvan arasındaki gerilimden olumsuz etkilendiler. Bugün ise kripto para birimlerinin konsolide olduklarını görüyoruz.
  • Tayvan ve Çin arasında devam eden gerilim Çarşamba günü deyim yerindeyse zirveye ulaştı ve ABD ve Çin donanma gemileri seferber edildi. Japon hava kuvvetleri de sürece dahil oldu.
  • Bu gerginlik Bitcoin fiyatının gün içinde 22.600 dolara düşmesine neden oldu. Pelosi’nin uçağı inene kadar düşüş gösteren Bitcoin daha sonra 23.000 doların üzerine çıkmayı başardı.

Kripto Para Birimleri Nasıl Etkilenecek?

  • Bitcoin, dijital altın olarak tanımlansa da bölgesel gerilimlerin ve savaş tehditlerinin artması BTC fiyatını olumsuz etkiledi.
  • Altın fiyatı yükselirken, Bitcoin ve altcoin’ler kayıplarla karşı karşıya kaldı. Uzmanlar, Tayvan ve Çin arasındaki gerilimin artması durumunda geleneksel güvenli varlık olan altına yönelik eğilimin artacağını söylüyor.
  • Tarihsel veriler göz önüne alındığında, Çin ile Tayvan arasında bir savaş çıkması durumunda BTC ve altcoin piyasalarının düşüş yaşayacağı düşünülüyor.
  • Rusya – Ukrayna arasında yaşanan savaş durumu ilk patlak verdiğinde Bitcoin fiyatında ciddi bir gerileme görülmüştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar