X


Çin Tahkim Mahkemesi Kripto Paraları Mülk Olarak Tasdik Etti

Bir Çin tahkim mahkemesi gördüğü bir davada kripto paraların mülk sayıldığını ve yasaklanmadığını belirtti.
18:00
26 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çin’in bir tahkim kurulu kripto paraların yasal olarak korunan mal varlığı olabileceğine karar verdi. Karar bugün bir davada alındı.

Shenzhen mahkemesi bir değer aktarımı davasındaki anlaşmazlık sonucunda davalının Bitcoin, Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin Diamond (BCD) cinsinden değerleri geri ödemesine karar verdi. Dava içeriğine göre davalının 20 BTC 50 BCH ve 12 BCD’den oluşan portfolyoyu yönetmesi ve belirlenen tarihte davacıya geri ödemesi gerekiyordu ancak davalı planlanan tarihte ödemeyi yapamadı. Sonuçta tahkim mahkemesi kararı davalının davacıya değerlerin faiziyle birlikte ödemesi kararına vardı.

Davalı savunmasında Çin’de kripto paraların yasal bir çerçeveye girmediği için geri ödemenin yapılmaması gerektiğini ileri sürdü. Çin’in kripto para dolaşımıyla alakalı sert yasalarının bulunduğunu ve geçmişte Çin hükümetinin ICO ve BTC, ETH gibi kripto paraların halka açık finans kurumlarında kullanılmasının yasa dışı olduğu belirtti. Bu yüzden yapılan anlaşmanın geçersiz olması gerektiği savunuldu.

Ancak tahkim mahkemesi 2017 yılında yapılan sözleşmelerle alakalı düzenlemelerin bu kapsamda kullanılmadığını ileri sürdü ve şunları ifade etti:

Bitcoin sahibi olmayı ve işlem yapmayı yasaklayan herhangi bir yasa ya da düzenleme bulunmuyor. Bu konuda sadece yatırım riskiyle alakalı uyarılar var. Yapılan sözleşmenin yerine getirilmesi gerekir, 2017 yasaklamaları kişiler arasındaki anlaşmalar kapsamına girmemektedir. Sonuç olarak Bitcoin bir mülk sayılır ve kişi ya da kurumlar tarafından saklanabilir. Ekonomik bir değeri ve faydaları vardır.

Mahkeme davalıya sözleşme gerekliliklerini yerine getirmesini emretti ve faiziyle beraber 493 bin dolar değerinde kripto para ödenmesini gerektiğini belirtti. Haziran ayında bir başka davada Shangai mahkemesi ICO operatörünün benzer savunmasına karşı aynı kararı vermişti ve Ethereum’un bir mülk olduğu için alacaklıya ödenmesi gerektiği kararını vermişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar