reklamı kapat

Çin Polisi Sahte Huobi Yetkililerini Tutukladı

Kendilerini Huobi yetkilisi olarak tanıtan 12 dolandırıcı tutuklandı.
15:00
23 Mayıs 2020

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olarak görülen Huobi, özellikle son 1 yılda ülkemizde de ciddi anlamda popülarite elde etti ve büyümeye devam ediyor. Tabii ki borsalar büyüdükçe bunları taklit ederek insanların yatırımlarını ele geçirmeye çalışan fırsatçıların da arttığını söylemek mümkün.

Sahte Huobi Yetkilileri Milyonlar Topladı

İddiaya göre Çin polisi, kendilerini üst düzey Huobi yetkilileri olarak tanıtıp insanlardan para toplayan 12 dolandırıcıyı tutukladı. Grubun sahte bir tezgah üstü borsa (OTC) işlettiği ve yatırımcıları özellikle bu platforma çektiği aktarılıyor. Yerel haber kaynaklarının aktardıkları bilgilere göre sahte grup ilk olarak 2019 yılının Kasım ayında WeChat gruplarına sızmaya başladı ve yatırımcılara yüksek kazançlı fırsatlar sundu.

Sahte yatırım şemalarında yatırımcılara kazançlarını ikiye katlama şansı verilmesi, doğal olarak birçok kişinin yatırım yapmasını sağladı. Kendilerini Huobi yetkilisi olarak tanıtıp güven toplamayı da başaran dolandırıcıların milyonlarca dolar değerinde kripto para topladığı iddia ediliyor.

Polisin ise olayı Şubat ayında dolandırılan bir kişi tarafından gelen şikayet ile araştırmaya başladığı ortaya çıktı. Yetkililer 12 şüpheliyi tutuklarken bilgisayarlarını, mobil telefonlarını, banka kartlarını ve olayla ilgili diğer eşyaları da alıkoydu. Huobi’nin Türkiye içerisindeki girişimleri de artarken yerel piyasalarda bu tip dolandırıcılara karşı dikkatli olmak, yatırımcıların faydasına olabilir.

Hiçbir kripto para borsasının veya kripto para borsası yetkilisinin borsa ile işbirliği içerisinde yatırımcılardan para istemeyeceğini bilmek bu olayları önleyebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.