X


Çin Merkez Bankasının Dijital Parası 5 Yıl Sonra Hazır!

Çin'in dijital para birimi artık hazır!
10:00
11 Ağustos 2019

Çin Merkez Bankasının üst düzey yetkililerinden birisi geçtiğimiz günlerde Çin Finans 40 Grup toplantısında ülkenin çok yakında merkez bankası tarafından üretilen dijital para birimini (CBDC) piyasaya süreceğini açıkladı.

Çin’in Dijital Para Birimi Hazır

Çin Merkez Bankasının Ödeme ve Anlaşmalar Departmanı Başkan Yardımcısı Mu Changchun konu hakkında yaptığı açıklamada CBDC prototipinin üretildiğini ve merkez bankasının dijital para araştırma grubunun çoktan söz konusu para birimi için blockchain mimarisini benimsediğini dile getirdi. Çin’in dijital para birimi tamamıyla blockchain mimarisine dayalı olmayacak ve bunun temel sebebi ilgili para biriminin daha geniş bir kullanıma ulaşmasının amaçlanması.

Changchun’a göre dijital para birimi 2014 yılından beri araştırma ve geliştirme sürecindeydi ve süreç sonunda tamamlandı. Cumartesi günü yapılan toplantıda konuşan başkan yardımcısı şimdi operasyonun ikinci ayağına geçileceğini de müjdeledi:

”Çin Merkez Bankası bir üst seviye ve ticari bankalar ise bir alta seviye konumunda. Bu ikili iletim sistemi bizim ulusal şartlarımız için oldukça uygun. Bu, dijital para biriminin kabulünü rahat bir şekilde arttırma için mevcut kaynakların kullanımını kolaylaştırabilir.”

İki kademeli sistem aslında Çin’in karmaşık ekonomisi, devasa ülke boyutları ve çok sayıdaki nüfusundan dolayı tercih edilmekte.

Çin bundan önce sürpriz bir Bitcoin (BTC) hamlesi yaparak birçok kişiyi şaşırtmıştı. Çin’in kripto paralara bakışı ise hala bütün gelişmelere rağmen belirsizliğini koruyor. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar