X


Cardano’nun Büyük Güncellemesinde Yenilikler Neler?

Cardano 1.4 sürümü beraberinde performans ve geliştirme güncellemeleri getirecek.
12:00
16 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Cardano kurucularından Charles Hoskinson Cardano’nun 1.4 sürümünün Cardano ekosisteminin en büyük güncellemesi olacağını belirtti.

Cardano Vakfı eski başkanı Michael Parsons’ın istifa etmesinin ardından IOHK geliştirmelere hız kazandırdı. Yüksek kalibrede performans takviyesi içeren güncelleme yazılıma yeni işlevler de getirecek. Güncellemeyle birlikte Cardano’nun “Byron” geliştirme evresi tamamlanmış olacak. Hoskinson’ın açıklamalarına göre güncellemenin ardından Cardano tam olarak halka açılmış olacak ve herkes tarafından geliştirilebilecek.

Güncelleme içerisinde birkaç önemli nokta bulunuyor. Geliştirici ekibi blok depolamalarını kolaylaştırmak adına blok boyutlarını küçülttü. Cardano’nun yeni test ağı oluşturuldu, Linux işletim sistemi için cüzdan tamamlandı ve programlama dili Rust desteklenen dillere eklendi. Güncellemenin 18 Aralık’ta hayata geçeceği belirtildi.

Blok boyutlarının küçülmesi Cardano’nun cihazlarda daha az yer kaplayacağı anlamına geliyor. Bu yüzden işlemler daha “yerel” yapılabiliyor ve bütün ağa bağlanmaya gerek kalmadan işlemler gerçekleştirilebiliyor. Sonucunda kullanıcılar için hız sağlanıyor. Ayrıca bu gelişme proof of stake madenciliğinin de önünü açabilir.

Linux en yaygın kullanılan açık kodlu işletim sistemi, birçok telefon, sunucu ve süper bilgisayarda kullanılıyor. Cardano’nun birincil cüzdanı Daedalus’un Linux desteği sağlaması Linux kullanıcıları için kullanıcı deneyimini iyi yönde etkileyecek.

Rust düşük seviye programlama dili olarak tanımlanabilir. Çiplerde, endüstriyel makinelerde ve diğer içsel sistemlerde kullanılır. Rust genellikle yüksek performanslı olarak bilinir ve güvenli olduğu için tercih edilir. IOHK 3. taraf geliştiricilerinin iOS, Android veya web uygulamaları geliştirirken Rust kullandığına inanıyor. Rust’ın kullanılmasıyla birlikte mobil cihazlara yayılacak Cardano ağının daha fazla merkezsizleşeceği öngörülüyor.

Cardano Vakfı’nın eski CEO’su Michael Parsons, IOHK, Emurgo ve vakıf arasında çıkan anlaşmazlık sonucunda istifa etmişti. Cardano topluluğundan birçok isim verilen sözlerin yerine getirilmemesinden dolayı şikayetçiydi. Hiç kimse gidişattan memnun değildi, sonucunda Parsons  çekildi ve Hoskinson bundan sonra Cardano’nun pazarlama stretejilerinin ileriye taşınacağını ifade etti.

Kaynak: Cryptoslate

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar