reklamı kapat

Cardano Geliştiricisi Blockchain Güvenliğini Bir Üst Seviyeye Taşıyacak

Önde gelen Cardano geliştiricilerinden IOHK proof of stake protokolleri için güvenli yan zincir çözümü sundu.
18:00
11 Ocak 2019
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Cardano (ADA) geliştiricilerinden IOHK, Oakland’de düzenlenen önde gelen siber güvenlik konferansında yan zincir makalesini sundu. Değerlerin Blockchain’ler arasında nasıl yer değiştirebileceğini gösteren çözüm konferans katılımcıları tarafından kabul gördü.

IOHK tarafından sunulan araştırma yan zincir güvenliği tanımlaması sunuyor ve proof of stake sisteminde çalışabilirliğini savunuyor. Yan zincirler Blockchain’in ölçeklendirilmesini artırmak amacıyla geliştiriliyor ve aynı zamanda Blockchain’lerin birbiriyle uyum sağlayabilmesine olanak tanıyor. Şimdiye kadar bu konuda güvenli bir çözüm bulunamamıştı. IOHK araştırması yan zincir hatalarının Blockchain’i en az derecede etkilemesi adına bir “güvenlik duvarı” geliştirdi.

IOHK’in lider bilim adamlarından Aggelos Kiayias Blockchain’ler arası işlemlerin yapılabilecek olmasının önemli bir adım olduğunu, örneğin akıllı sözleşmeler gibi fonksiyonların ana Blockchain’le yan Blockchain’in birlikte çalışarak yürütmesinin Cardano gibi yeni nesil Blockchain’lere önemli bir temel oluşturacağını ifade etti. IOHK araştırma görevlisi Dionysis Zindros ortaya koydukları geliştirmenin detaylarını şöyle verdi:

Bu makalede yan zincir güvenliğinin kriptografik tanımlamasını sunduk. Bu güvenlik aslında Blockchain’ler arasındaki güvenlik duvarına dayanıyor. Proof of Stake tabanlı Blockchain’lerin birlikte işlemesi için resmen güvenli bir sonuç olarak öne çıkıyor. Eminim bu makale Blockchain’lerin uyumu üzerine çalışanlar için önemli bir başlangıç olacak.

Her geçen gün Blockchain sektöründe daha fazla ölçeklendirilebilir ve kurumlar tarafından kullanılmaya uygun geliştirmeler yapılıyor. IOHK’in makalesinin önde gelen güvenlik konferansında kabul edilmesi Blockchain alanında ölçeklendirmenin önemini perçinliyor. İlerleyen zamanlarda geliştirmelerin Cardano Blockchain’ini de ileriye taşıdığını görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER