X


Cardano (ADA) Akıllı Sözleşme Gelişmeleri: Güncelleme Ne Zaman ve Fiyatına Etkisi

Cardano, hem ağına eklediği yeni akıllı sözleşmeleri hem de gelecek olan Vasil hardfork güncellemesi ile ciddi bir benimseme artışı görüyor.
14:05
9 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin (BTC) ve onu takip eden kripto piyasası bugün de düşüş trendine devam ediyor. Bu süreçte Cardano (ADA), bir hafta içerisinde blockchainine 70’den fazla yeni akıllı sözleşme ekliyor.

Yeni Akıllı Sözleşme

Cardano (ADA), ağındaki en son yükseltmeyi Eylül 2021’de tamamlamıştı. Yeni özelliklerin ve güncellemelerin geldiği bu geliştirmeden sonra Cardano, ciddi bir benimsenme ve büyüme ile piyasadaki yerini sağlamlaştırıyor. Cardano’nun akıllı sözleşme platformu Plutus, son bir aylık süreçte blockchaine 283 yeni akıllı sözleşme ekleyerek akıllı sözleşmelerini 2.683’e çıkarıyor. Ki bu da hemen hemen her hafta 70 adet eklenmesine denk geliyor.

Bu gelişme beklenen Vasil hardfork güncellemesi için önem taşıyor. Haziran’da piyasaya sürülmesi beklenen Vasil hardfork, hem protokolü büyütmeyi amaçlarken hem de ağın işlem hacmini ve likiditesini de artırmayı hedefliyor. Ethereum (ETH) de PoS geçişi sağlayacağı The Merge güncellemesini Haziran’da yapmayı planlıyordu. Ancak yaşanan sürekli ertelenmelerle bu geçiş, Ağustos’a kadar ertelendi. Böylece Cardano, Ethereum’un boşalttığı kontenjanı iyi bir şekilde değerlendirebilir ve güncellemesi sonrası hızla büyüyen benimsenmesini kat kat artırabilir.

Benimsenme Artışı

Ağ gelişmelerinin ötesinde Cardano, özellikle son bir ayda ADA sahibi cüzdan sayısında artış da yaşıyor. Nisan ayında ADA sahibi cüzdan sayısı yaklaşık 3 milyona kadar ulaşmayı başardı. Cüzdan sayısı, ilgili altcoinin fiyatını kısa vadede etkilemese de uzun vadede benimsenme artışını gösteriyor. Ayrıca Cardano ağında 400 yeni proje de çıkarılıyor. Bu 400 yeni proje, herhangi bir ağ için ciddi bir sayı ve Cardano, özellikle kurumsal benimsenmesinin artışını böyle ispatlıyor.

ADA Fiyatı

Gelişmelerin yanı sıra Cardano’nun yerel tokenı ADA, tüm kripto piyasası gibi düşme eğiliminde devam ediyor. Makroekonomik sebeplerin kriptoları etkilediğini gözlemlediğimiz bu günlerde ADA, her ne kadar ağ ve cüzdan sayısı benimsenmesinde artış görse de fiyat düşüşüne engel olamıyor. Bu yazı yazılırken ADA, son 24 saatteki %9’un üzerindeki düşüşüyle yaklaşık 0,67 dolardan işlem görüyor. Yine de Cardano, yaklaşık 23 milyar dolarlık piyasa değeriyle tüm kriptolar arasında en büyük sekizinci kripto olmaya devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar