X


NFT’lerdeki Kan Kaybı Devam Edecek Mi: MAYC, BAYC Ve Otherdeed Ne Olacak!

NFT pazarındaki düşüşten MAYC, BAYC ve Otherdeed’de etkilendi. Aktif cüzdan sayıları azalıyor. Bu durumlar NFT pazarında soğumayı akıllara getiriyor
13:45
9 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

NFT pazarındaki hacimlerde yaşanan düşüşten, MAYC, BAYC ve Otherdeed da payını aldı ve bu durum pazarda bir soğuma olasılığını düşündürüyor.

NFT Pazarı Soğuyor Mu?

Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı Yuga Labs’ın NFT koleksiyonlarının, son 24 saat içinde işlem hacminde ciddi değer kaybı yaşadığı söyleniyor.

Bununla birlikte NFT pazarının sıkı takipçilerinden olan NFTGo paylaştığı verilerde, Mutant Ape Yacht Club (MAYC) %46,  Bored Ape Yacht Club (BAYC) %25 ve Otherdeed %50 seviyesinin biraz üzerinde değer kaybettiğini öne sürüyor.

Öte yandan son 24 saat içindeki verilere bakıldığında, genel NFT piyasa faaliyeti hacmi %31 gerileyerek 113 milyon dolara düştü ve bu durumdan Yuga Labs’ın NFT koleksiyonlarının da etkilendiği ifade ediliyor. Bunların yanı sıra toplam NFT piyasa değerinin bu süre içerisinde marjinal olarak 19,5 milyar dolara düştüğü veriler arasında yer alıyor.

Öte yandan bu koleksiyonların, NFT pazarına bakıldığında dünya çapında en çok işlem gören beş koleksiyondan üçünü oluşturduğu söyleniyor. Bunlara ek olarak Otherdeeds dışındaki koleksiyonların son yedi gün içerisindeki hacminin yaklaşık %50 değer kaybettiği göz önüne alındığında bu durumun NFT pazarında soğumaya yani ilgide azalmaya sebep olabileceği ifade ediliyor

Bununla birlikte piyasa verilerini inceleyip satış hacmine göre bir sıralama yapan uzmanlar,  ilk on koleksiyonun sadece üçünün yükseliş trendinde olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra önde gelen NFT pazar takipçisi CryptoSlam yaptığı açıklamasında, CyberBrokers’ın %4,124 artışla ikinci sırada, Azuki’nin %7,5 artışla beşinci sırada ve Doodles’ın %22,74 artışla dokuzuncu sırada yer aldığını ifade etti.

Aktif Cüzdan Sayıları Düşüyor

Tüm bunların yanı sıra uzmanlar grafiklere bakıldığında, en popüler olan on koleksiyondan sekizindeki satış hacminin, son yedi gün içinde çift haneli kayıplar yaşadığını belirtiyor.

Öte yandan NFT aktif piyasa cüzdanlarında, 1 Mayıs’tan bugüne devam eden bir düşüş olduğu söyleniyor. NFT pazar analiz şirketi NonFungible’dan alınan verilere göre, beklenmedik şekilde aktif piyasa cüzdanları %69 düşüşle 16.792’ye geriledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar