X


Cardano CEO’su IOTA’nın İşlem Ücreti Modelini Eleştirdi! IOTA Tarafından Cevap Gecikmedi!

Charles Hoskinson, IOTA'nın ücretsiz işlem modeli hakkında konuştu.
20:40
21 Mart 2021

Cardano (ADA) kurucusu Charles Hoskinson, IOTA’nın bedelsiz işlem modelini “yaygın bir yanılgı” ifadesiyle eleştirdi. Bunun üzerine IOTA Vakfı’nın birkaç üyesi ile IOTA topluluğu Cardano kurucusuna sert tepki gösterdi. IOHK CEO’su Hoskinson, Twitter üzerinden bir tartışma başlattı.

Charles Hoskinson Sosyal Medya Üzerinden IOTA’yı Eleştirdi

Charles Hoskinson, sosyal medya üzerinden “Bana Her Şeyi Sor” adlı bir söyleşi düzenledi. Söyleşide IOTA’nın bedelsiz işlem modeli hakkında konuşan Hoskinson, “değer zinciri” içerisinde bir yerde işlem maliyetlerinin ödemesi gerektiğini aktardı. Cardano kurucusu, IOTA’nın akıllı teknolojinin getirdiği evrensel değer ve maliyet prensiplerinden sıyrılamayacağını düşünüyor. Hoskinson bu konu hakkında şunları kaydetti: “Arkadaşlar; burada söz konusu olan şeyler ağ, CPU ve veri kapasitesi. Bunların hepsi bir ücrete tabidir. Hiçbir şey ücretsiz değildir. Eğer bir Blockchain veya veritabanına sahipseniz, birilerinin işlem verilerini depolaması gerekir. İşlem gerçekleştiriyorsanız, bunun bir yerlerde maliyeti vardır. İşlemi gerçekleştiren kişi olarak siz ücret ödemeseniz de, bu ücret zincirin bir noktasında ödenmek zorundadır.”

IOTA Üyelerinden Charles Hoskinson’a Cevap

IOTA topluluğu üyelerinden C4Chaos, Hoskinson’ın bu sözlerine atıfta bulunarak şunları aktardı: “Kullanıcılara sağladığımız IOTA’nın işlem ücreti modeli, bir mühendislik felsefesinin parçasıdır. Değer zincirindeki işlemlerde protokolü yürütmek için para ödendiğini bir gerçek ancak şunu belirtmek isterim ki, kullanıcı masrafımız sıfır.”

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Hoskinson’dan yanıt gecikmedi: “Ücretsiz işlem imkansızdır. İşlem eyleminin bir maliyeti vardır. İşlemin iletilmesi, işlenmesi, saklanaması gerekir. Birisi bu masrafları ödemeli. Bu konuyu detaylandırmamanız ücreti bir yerden sübvanse ettiğiniz anlamına gelir.”

Bu cevabın ardından C4Chaos Hoskinson’a, tweet atmak için ücret ödeyip ödemediğini sordu. C4Chaos, IOTA ve Twitter’ın kullanıcılarından ücret talep etmediğini hatırlatırken, işletmelerin bu tür maliyetleri üstlendiğini aktardı.

IOTA Vakfı’ndan bir kaç üye de Hoskinson’a yanıt verdi. Ortaklıklar Direktörü Holger Köther, işlem ücretleri ile altyapı maliyetleri arasındaki farka dikkat çekti. Köther şunları kaydetti: “Tabiki altyapı operasyonları maliyet yaratıyor. Ancak IOTA bunun için bile maksimum verimlilik için tasarlanmıştır.”
Bir diğer IOTA vakfı üyesi Hans Moog, bedelsiz bir işlem modeli ile ücretsiz kullanım modeli arasındaki farkın altını çizdi. Moog, e-posta göndermenin bile kullanıcılar için maliyet yarattığını belirtirken IOTA’nın aynı presiple çalıştığını aktardı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar