X


Cardano Alonzo Hard Fork’u Kullanımda: Bundan Sonra ADA’yı Ne Bekliyor?

Cardano Alonzo hard fork’u beklendiği gibi dün başlatıldı. Bundan sonra ADA’yı neler beklediğini Charles Hoskinson paylaştı. 
08:21
13 Eylül 2021

Cardano ağında uzun zamandır gerçekleşmesi beklenen Alonzo hard fork’u beklendiği gibi 12 Eylül’de uygulamaya alındı. Bu yükseltme sayesinde akıllı sözleşmeler Cardano ağına gelmiş oldu ve artık kullanıcılar DeFi platformlarını, NFT uygulamalarını ve stablecoin projelerini Cardano ağı üzerine inşa edebilecek.

ADA Fiyatı Etkilendi Mi?

Yazının kaleme alındığı an itibari ile ADA fiyatı 2,41 dolardan işlem görüyor. Son 24 saatte %5’in üzerinde değer kaybeden ADA, 2 Eylül’de 3,10 dolar ile rekor kırmıştı. Analistler yeni güncelleme ile birlikte ADA fiyatının orta ve uzun vadede artışa devam edebileceğini düşünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu noktada aslında Cardano ağında yaşanan Alonzo hard fork’u gibi güncellemelerin fiyata etkisinin lansmandan sonra görüldüğü belirtmek gerekiyor. Yani kısa vadeli fiyat etkisi güncellemenin tanıtımı yapıldıktan hemen sonra görülüyor. Uzun vadeli fiyat etkilerinin ise hard fork’tan aylar sonra görüldüğü ifade edilebilir.

“Tüm Kripto Ekosistemi İçin Faydalı”

Güncellemenin ardından yaptığı açıklamalarda ADA kurucusu Charles Hoskinson, Cardano ağında yapılan güncellemenin tüm kripto par ekosistemi için faydalı olacağını düşündüğünü dile getirdi.

Hoskinson konuyla ilgili açıklamalarında, “Çok uzun süre çalıştık. Bu ekibin bazı üyeleri dört yılı aşkın süredir çalışıyor. Biz işimizi yaptık. Yüzlerce sunum, onlarca bildiri yayınladık.” sözlerini kullanıyor ve şunları ekliyor:

O kadar çok kod yazıldı ki, endüstri için en iyi endüstriyel model olduğunu düşündüğümüz bir deney olarak, her zaman her yerde faydalı olan çok yeni bir model oluşturmak için çok dikkatli bir düşünce yapısı yaratıldı.

Hoskinson bugün itibari ile Cardano ağının çok daha fazla yük altında olacağını ve bunun herhangi bir sorun teşkil etmediğini dile getirdi. Kurucunun açıklamalarına göre hem teknik bilgi sahibi kişiler hem herhangi bir teknik bilgisi olmayan kişiler artık Cardano ağı üzerinde istedikleri gibi uygulama inşa edebilir.

Plutus Geliyor

Tüm bunlara ek olarak Hoskinson’ın açıklamalarına göre birkaç hafta içinde. Plutus uygulamasının backend’inin en yeni ve en iyi sürümü yayınlanacak ve bununla birlikte Hoskinson’a göre Cardano 2021 yılının zirvesini görecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar