X

Cardano (ADA) Ağındaki Akıllı Sözleşme Sayısı Şimdiden 2.000’in Üzerinde!

12 Eylül’de kullanıma sunulduğundan bu yana Cardano ağındaki akıllı sözleşme sayısı 2.000’in üzerine yükseldi.
11:50
17 Eylül 2021

Akıllı sözleşmeler, 12 Eylül itibari ile Cardano ağında kullanılabilir haline geldi. Yani Alonzo Hard Fork Combinator lansmanından sonra, geliştiriciler artık ekosistem üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturabiliyor.

4 Günde 2.000’den Fazla Akıllı Sözleşme

Lansman tamamlandıktan sonraki ilk gün, ilk 24 saatte Cardano ağında 100’den fazla akıllı sözleşme oluşturuldu. Devam eden günlerde ise akıllı sözleşmelerin oluşturulması hız kazanmış gibi görünüyor. 16 Eylül’de elde edilen verilere göre ağda 2.300’ün üzerinde akıllı sözleşme bulunuyor.

Öte yandan bu akıllı sözleşmelerin büyük çoğunluğu henüz kullanımda değil. Geliştiricilerin, merkezi olmayan uygulamalarının piyasaya sürülmesinden önce token’larını kilitlemek için akıllı sözleşmeleri oluşturdukları biliniyor. Merkezi olmayan finans alanı geliştikçe Cardano ağı üzerindeki akıllı sözleşme sayısının artması bekleniyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

ADA Fiyatı Nasıl Etkilendi?

Cardano blok zincirinde yaratılan bu çok sayıda akıllı sözleşmenin fiyat üzerindeki etkisi hemen görünmeyebilir. Ancak yapılan açıklamalara göre akıllı sözleşmelerin oluşturulma hızının ADA fiyatı üzerinde uzun vadede yükseliş yönlü bir etkiye sahip olacağı düşünülüyor.

ADA fiyatı bugün 2,40 doların üzerinde ilerliyor. Bunun yanında piyasa değeri bakımından en büyük 3. kripto para konumunda yer alan ADA’nın 2 Eylül’de 3,10 dolar ile rekor kırdığı da görülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar