X

Çalınan 50 Milyon Dolarlık Kripto Para Fonlarının İzi Bulundu

Eterbase borsasından çalınan fonlar nereye gitti?
21:01
10 Eylül 2020

Kripto para piyasaları geçtiğimiz günlerde oldukça kötü bir olayla sarsıldı. Bithumb kripto para borsasının ofislerinin basıldığı gün, Eterbase isimli Avrupa merkezli kripto para borsası da hacklendi. İlk araştırmalara göre Eterbase’in yaklaşık olarak 5 milyon dolarlık kaybı olduğu belirtilse de daha sonraki araştırmalarda kaybın en az 50 milyon dolar olduğu açıklanmıştı.

2019 yılında piyasaya sürülen Eterbase nispeten küçük bir borsa olması ve çalınan fonların sadece 50 milyon dolarla sınırlı olması ile fiyatta çok bir etki yaratamadı. 50 milyon dolar normal bir yatırımcıya çok gelse de bunun kripto para borsalarına yönelik saldırılar için çok düşük olduğu söylenebilir.

Binance, Huobi ve HitBTC Hedef Oldu

Borsadan çalınan fonların transfer edildiği doğrulansa da bunların nereye gönderildiği belirtilmemişti. Şimdi ise Avrupa merkezli borsadan çalınan kripto paraların Binance, Huobi, HitBTC gibi kripto para borsalarına aktarıldığı ortaya çıktı. Binance kripto para borsasının CEO’su Changpeng Zhao ise bunu fark ettiklerini ve adresleri bloklayıp fonlara el koyacaklarını belirtti.

Eterbase borsanın hacklenmesi olayından sonra yapılması gerekeni yapan CZ, diğer borsalara da benzer bir çağrıda bulundu.

Eterbase borsasının fonlarının ne kadarının bloke edildiği ise açıklanmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar