reklamı kapat

Büyük Gelişme IOTA Fiyatını Nasıl Etkiledi?

IOTA’da uzun süredir beklenen gelişme başarılı bir şekilde tamamlandı. Peki, fiyat etkisi ne oldu?
09:48
20 Ağustos 2020

IOTA projesi, Chrysalis yükseltmesini başarıyla tamamlayarak ağın saniyede 1000 işlem yapabilmesini sağladı. Yükseltmeden önceki rakamla karşılaştırıldığında bu artık ağın 50 kat daha hızlı olduğunu gösteriyor.

IOTA Yükseltmesi

IOTA Vakfı’nın 19 Ağustos’taki blog gönderisine göre, IOTA 1.5 ya da diğer adıyla Chrysalis kullanıma sunuldu. Yapılan açıklamalara göre yükseltme, “Coordinator”ün IOTA ağından çıkarılmasından önceki bir ara aşama olacak şekilde tasarlandı. “Coordinator”, IOTA geliştiricileri tarafından yönetilen ve işlem geçmişinde kontrol noktaları oluşturan merkezi bir sunucu olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların yanında Chrysalis kapsamında, IOTA ana ağındaki token transferleri için işlemlerin onay süresi, öncekinden en az sekiz kat daha hızlı olmak üzere dört saniyeye düşürüldü. Ağın 1000’den fazla TPS’yi işleyebilmesi de yükseltme ile mümkün hale geldi. Test aşamasında çıkan sonuçlar göre bu rakam 1500 TPS’ye kadar çıkabiliyor.

Adım Adım

Yapılan açıklamalara göre hayata geçen Chrysalis yükseltmesi, Aşama 1 olarak tanımlanıyor ve “Coordinator”ün kaldırılmasından önceki ikinci aşama olarak nitelendiriliyor. IOTA, 2020 yılının sonunda da Aşama 2’yi hayata geçirmeyi ve “Corrdinator”ü tamamen kaldırmayı planlıyor.

Aşama 2’nin, “yeni bir imzalama şeması, yeniden kullanılabilir adresler, UTXO, yeni node API, yeni istemci kitaplığı API’si, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için yepyeni bir cüzdan ve çok daha fazla yeniliği” içereceği ifade ediliyor.

Bunların yanında resmi test ağında “honey” olarak adlandırılan yükseltmeden önce 2 adım bulunuyor: Pollen, Nectar ve Honey.

Ağ, ilk aşama olan Pollen’i Haziran ayında başlattığını duyurdu. Dördüncü çeyrekte çıkacak olan Nectar’ın ise bir test ağında Coordicide modüllerinin tam bir uygulamasını sağlaması ve ana ağı nihayet piyasaya sürmeden önce ağı hatalar ve sorunlar için test etmesi bekleniyor. Son olarak IOTA 2.0 için test ağındaki son aşama olan Honey, IOTA 2.0’ın ilk sürümünü veya tamamen merkezi olmayan IOTA ana ağını temsil eden tüm nihai Coordicide modüllerini içerecek.

Fiyat Etkisi

IOTA destekçilerinin uzun zamandır beklediği bu geliştirmenin ilk adımının atılmış olması ve yükseltmenin başarılı bir şekilde tamamlanmış olması dün akşam saatlerinde IOTA’nın 0,3884 dolara kadar yükselmesini sağladı. Ancak muhtemelen piyasada da yaşanan gerilemeler sebebiyle IOTA daha büyük bir artış elde edemeden düşüşe geçti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.