Büyük Bir Sorun Var! Kripto Para Yatırımcılarını Bekleyen Tehlike!

Göz göre göre kötü sona gidiyor olabiliriz! Güncel veriler alarm veriyor.
21:40
16 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Piyasayı domine eden güçlü yatırımcıların son verileri endişeleri artırıyor. Kripto para piyasalarında ciddi bir sorun var. Aslında oltaya gelmek tabiri tam olarak bu olaya uyuyor, küçük balıklar balinalar tarafından oltaya getirilmiş olabilir. Güncel veriler ışığında mevcut durumu ele alıyoruz.

Bitcoin (BTC) Neden Yükselmiyor?

Son veriler ışığında buna harika bir cevap bulundu. 1 BTC‘den az tutan Bitcoin adreslerinin sayısı, 69.000 dolardan gelen düzeltmeyle birlikte artıyor. Bitcoin (BTC), 4 Aralık’ta üç ayın en düşük seviyesi olan 42.333$’a düştükten sonra etkileyici bir toparlanma kaydetti ve o zamandan bu yana 51.000 dolara kadar yükseldi.

BTC fiyatının geri çekilmesi, öncelikle 1 BTC’den daha azına sahip olan adresler arasındaki artan satın alma faaliyeti nedeniyle ortaya çıktı. Buna karşılık, Ecoinometrics tarafından toplanan veriler, 1.000 BTC ile 10.000 BTC arasında bakiyeye sahip Bitcoin cüzdanlarının yukarı yönlü hareketi desteklemede pek bir rol üstlenmediğini gözler önüne serdi. Yani balıklar alırken, balinalar satıyor ve satın alma yönelimi göstermiyor.

Bitcoin (BTC) Daha Fazla Düşebilir!

Ecoinometrics ayrıca, Bitcoin için durumun “ideal olmadığını” ileri sürerek, etkili alıcıların yokluğunda BTC fiyatının düşüşe devam edebileceğini öne sürdü. Ecoinometrics’in düşüş görünümü, Bitcoin’in Çarşamba günü Federal Rezerv‘in tahvil alımlarını gelecek yıl Nisan ayına kadar tamamen gevşetmek için her ay 30 milyar dolar azaltma politikası kararıyla daha netleşiyor.

Ayda 120 milyar dolarlık teşvik programı, BTC fiyatının Mart 2020’de 4.000 doların altından Kasım 2021’de 69.000 dolara gönderilmesinde etkili oldu. Ve şimdi likidite azalıyor. Fed bir sonraki üç faiz artırımına hazırlanırken krediler daha maliyetli hale gelecek Birçok kişi bunun yatırımcıların Bitcoin gibi riskli varlıklara olan iştahını zedeleyeceğinden korkuyor.

Galaxy Digital Holdings CEO’su Mike Novogratz, Bitcoin’in yakın zamanda büyük kayıplar yaşayabileceğini ima etti. Ancak Mike şimdilik 42.000 bölgesinin korunmasını umut ediyor.

Mike şunları söyledi:

“Bu alana o kadar çok para akıyor ki, kripto fiyatlarının bunun çok altına inmesi mantıklı değil”.

Gerçekte, 1.000 BTC’ye eşit veya daha fazla tutan benzersiz cüzdanlar 2021 boyunca düşüyor ve Glassnode’dan alınan veriler, 9 Şubat’tan bu yana 2.475’ten 2.147’ye düştüğünü gösteriyor.

Buna karşılık, en az 0,01 BTC (cari döviz kurlarıyla yaklaşık 485 dolar) tutan benzersiz cüzdanların sayısı 2021’de 8,46 milyondan 9,39 milyona yükseldi. BTC piyasası Çin yasağı ve diğer olumsuz haberlerle boğuştuğu için 2021’in ilk yarısında bu cüzdanların miktarı azaldı, ancak El Salvador Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul ettiğinden ikinci yarıyı artırmaya başladı.

En az 1 BTC’ye sahip Bitcoin cüzdanlarının sayısı, BTC fiyat düzeltmesi sırasında Kasım-Aralık döneminde 69.000 dolardan düşüşle birlikte artmaya devam etti. Yani “balıklar” birikim yapmaya devam ederken “balinalar” satış pozisyonu alıyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Emre Cenk
  1 sene önce

  Bence balinalar biriktirirken baliklar satiyor. Yaptiginiz haberin asli astari yok. Btc arzi kisitli bir varlik yukselmekten baska bir secenegi yok. S2F modeli bu zamana kadar hic yanilmadi

  21
  • Fatih Uçar
   Fatih Çetin
   1 sene önce

   Selamlar,

   Kasım ayındaki 98.000 dolar hedefinde yanıldı, eğer Temmuz ayında kripto paralarla tanıştıysan S2F grafiğinin geçmişiyle ilgili bilgin olmayabilir. Sınırlı arz kesinlikle yükseliş olacağı anlamına gelmez insanlar bir gün Bitcoin’e sırtını döner ve BTC tarihin çöplüğüne gidebilir. Böyle bir ihtimal yok mu? Kripto para piyasalarında kimse kesin şöyle olacak diye konuşamaz en az 1 yıl bu piyasada vakit geçiren biri buna gülüp geçecektir. On-chain verileri balinalar sattı ve almıyor diyor bu sonuca veriler ışığında ulaşılır, “bence” ile başlayan cümlelerin matematikte karşılığı yok.

   Saygılar

   18