X


Bu Teknik Gösterge Bitcoin Fiyatı için Tehlike Çanlarını Çalıyor!

Bitcoin'in hacim göstergesi, en büyük kripto para BTC'nin yükseliş yolunda trader'lardan ve yatırımcılardan desteği bulamadığını gösteriyor.
14:30
24 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin‘in 17 bin 800 dolara kadar gerilmesinin ardından yeniden 20 bin doların üzerine çıkması bir bütün olarak kripto para piyasalarının toparlanmasını sağlamış olsa da trader’lar ve yatırımcıların aceleci davranmadıkları ve temkinli hareket ettikleri görülüyor. Şu anda çoğu merkezi kripto para borsasında satın alım gücü ya hiç yok ya da çok oldukça düşük.

Hacim Düşmeye Devam Ediyor

18 Haziran ile 24 Haziran arasındaki hacim modellerine bakıldığında, fiyatların yukarı yönlü hareketine rağmen Bitcoin’de hacimin düşmeye devam ettiği görülüyor. Analistlere göre bu durum, son derece endişe verici bir işaret çünkü mevcut kısa vadede düşüş trendi devam edebilir ve yeni bir düzeltme gelebilir.

Bitcoin’in hacmi, dört ve bir saatlik gibi küçük zaman dilimlerinin yanı sıra, günlük gibi yüksek zaman dilimlerinde de düşmeye devam ediyor. Bu durum, Bitcoin’in hem spekülatif trader’lardan hem de yatırımcılardan destek bulamadığını gösteriyor.

Durum Ne Kadar Kötü?

Piyasa analistleri, toplam satın alım gücünün olmamasının Bitcoin‘in yeniden 20 bin doların üzerine çıkmasının ardından yükselişin süreceğini düşünerek long pozisyon alan yatırımcılar için endişe verici bir işaret olabileceğini düşünüyor. ‌Büyük likidasyon hacimlerinin görülmesi ve kurumsalların BTC‘deki 30 bin dolardan 17 bin dolara kadar olan düşüş sırasında aldığı marj çağrılarından dolayı şu anda piyasalara para girişi olmuyor.

Kurumsal yatırımcıların durumunun felaket düzeyinde olması onların piyasalardan uzaklaşmasına neden oldu ve uzmanlar, yalnızca uzun süreli bir konsolidasyona girilmesi halinde kurumsalların geri dönebileceğini iddia ediyorlar. Böyle bir durumda, gelecekte daha fazla yatırımcının piyasalara giriş yapabileceği öngörülüyor. Bu da bir konsolidasyon döneminin ardından piyasaların yeniden istikrar kazanabileceği ve gelecekte olumlu kazanımlar kaydedebilecekleri anlamına geliyor.

Kripto para piyasalarını çevreleyen teknik sorunlara ek olarak, Fed’in şahin tutumu da kripto paralar ve teknoloji hisseleri gibi riskli varlıklar üzerinde sürekli baskıya neden oluyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar