X


BtcTurk Kripto Para Borsasının Tepki Çeken “Risk Kontrolü”, Normal mi?

BtcTurk'ün risk kontrolü tepki çekti.
07:11
1 Haziran 2021

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından BtcTurk, veri sızıntısı ile ilgili yaşananlardan sonra şimdi de başka bir olay nedeniyle tepki çekti.

BtcTurk’ün Son Hamlesi Tepki Çekti

Sosyal medya üzerinde paylaşılan gönderilere bakıldığında, bir kullanıcının risk kontrolüne takıldığı ve kullanıcıdan fonların kaynağını açıklamasının talep ettiği görülüyor. Ünlü hesaplar tarafından da paylaşılan ve kitlelerin tepki göstermesine neden olan bu risk kontrolü bazılarına aşırı geliyorken bazı kullanıcılar ise bunun normal olduğunu vurgulamakta.

Özellikle 503.341 TL yatıran bir kullanıcıya gönderilen söz konusu bildiride, fonların kaynağının kanıtlanmasının istendiği görülüyor. Kripto para sektöründe daha önce çok sık karşılaşılmayan bu talep, Türkiye topluluğunda tepkiye neden olsa da durum bir hayli normal.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

MASAK, Yeni Şartlar Getirdi

Türkiye’deki kripto para borsaları kısa süre önce Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve diğer regülatörler tarafından yükümlü kılındı. Bu da kara para aklamayı önleme ve buna benzer regülasyonlara uyulduğunu ve bunlarla ilgili egzersizlerin uygulanmak zorunda olduğunu gösteriyor.

Bir kullanıcıya oldukça detaylı bilgilerin sorulduğu ekran görüntüsü de tepki çekerken, bunun direkt olarak MASAK’ın gerekli gördüğü sorular olduğu da söylenebilir.

Kripto Para Borsaları Regüle Ediliyor

MASAK’ın internet sitesinde de bulunabilecek “Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörizmin finansmanının önlenmesine dair yükümlülüklere ilişkin temel esaslar” isimli bildiride, tam olarak BtcTurk’ün sorduğu soruların yer aldığı görülebiliyor. MASAK’ın ilgili bildirisinin T003-3.3 maddesine bakıldığında, “müşterinin işlemin amacı ya da işleme konu fonun kaynağı hakkında açıklama yapmakta zorlanması veya bilgi vermekten kaçınması” ibaresinin yer aldığı görülüyor.

BtcTurk’ün bu hamlesi bazı kullanıcılardan tepki çekse de durum gelen son regülasyonlar kapsamında bir hayli normal. Bunun aynı zamanda kripto para sektörünü kötü niyetli kişilerden de uzak tutmaya yarayacağı söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar