X


Çin’in En Büyük Altcoin Borsası da Yasaklamaya Gitti: Sırada Kim Var?

MXC, Çinli kullanıcılara kaldıraçlı işlem imkanı vermeyecek.
08:01
1 Haziran 2021

Çin, 2017 yılında Bitcoin (BTC) ve kripto paraları genel olarak yasaklamasından bu yana çok daha ılımlı bir tavır takındı.

Çin, Kripto Paralara Yönelik Tavrını Değiştirdi

Çin Başkanı Şi Cinping tarafından 2019 yılında yapılan blockchain açıklamasına ek olarak 2020 yılında ana akım Çin medyası tarafından yapılan açıklamalar, ülkenin kripto paralarla barıştığının düşünülmesini sağladı. Ancak durum yapılan son açıklamalar ile bozuldu ve Çin’de düzen eski haline döndü.

Çin’in Bitcoin ve kripto para madenciliğinin yanı sıra kripto para alım satımına yönelik harekete geçip uyarıda bulunması, birçok kripto para yatırımcısını ve borsasını tedirgin etti. Önde gelen borsaların bir kısmı Çinli yatırımcılara hizmet vermeyi durdururken sorunun özellikle kaldıraçlı işlemlerde olduğu görüldü. Çin’in kaldıraçlı işlemlere karşı senelerden beri devam eden bir “tavrının” olduğu biliniyor ve önde gelen borsalar Çin’den tepki görmemek için bunları erişime kapatmaya başladı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

MXC de Kripto Para Yasaklarına Katıldı

Çin’in en büyük altcoin borsası olan MXC de benzer bir açıklamada bulunarak borsaya yeni katılacak Çinli yatırımcıların kaldıraçlı işlem ve opsiyon işlemi yapmasını engelleyeceğini belirtti. MXC kripto para borsasından önce ise popüler bir başka platform BitMart benzer bir duyuru yapmış ve bütün Çinli kullanıcılar için kaldıraçlı işlem alım satımını durdurmuştu.

Aslında kripto para borsalarının Çinli kullanıcılara kaldıraçlı işlem yasağı getirerek kendilerini korumaya yönelik adım attığı söylenebilir. Bunun kripto para sektörünü çok sert etkilemesi pek mümkün gözükmüyor ve gelen yasaklamalar ile Çin’in daha sert eylemlerde bulunması da engellenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar