reklamı kapat

BTC’nin 12.000 Dolarına Karşılık Bu Token’lar %348 ve %88 Arttı!

Bitcoin son on günde 12.000 dolar görmüş olsa da bu iki kripto çok daha büyük artış kaydetti.
09:22
11 Ağustos 2020

Bitcoin (BTC) yaklaşık olarak iki haftadır güçlü bir fiyat performansı sergiliyor ve dün nihayet 12.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Her ne kadar sonrasında bir geri çekilme ve volatil fiyat hareketleri yaşansa da 12.000 doların aşılması oldukça önemliydi.

Ancak bunun yanında Bitcoin’in 9.000 ile 10.000 dolar arasında sıkıştığı dönemde bazı altcoin’ler lider kripto para biriminden çok daha iyi performanslar sergiledi. Fiyat grafiklerine bakıldığında bu altcoin’lerinden bir kaçının hala BTC’den daha iyi performansa sahip olduğu görülüyor.

BAND ve LINK

Kripto paralar içinde 2020’nin en iyi performans gösteren varlıkları arasında ilk sıralarda yer alan  Band Protocol (BAND) ve Chainlink (LINK) son 10 günde de çok iyi performanslar kaydetti. Son on günde BAND %348 gibi büyük bir artış sergilerken LINK %88 artış gösterdi. Her iki kripto para biriminin de bir DeFi projesi olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Ağustos ayının başından bu yana BAND fiyatı 3.9 dolardan 17.78 dolara yükseldi ve aynı dönemde LINK, 7.6 dolardan 14.45 dolara çıktı.

DeFi Token’ları

DeFi token’larında görülen bu büyük fiyat hareketlerinin arkasında, merkezsiz finans (DeFi) alanının hızla büyümesi var gibi görünüyor. DeFi uygulamaları, kullanıcıların yatırım ve krediler gibi çeşitli finansal faaliyetleri gerçekleştirmelerine imkan sağlarken bir yandan da kripto kredilerinden getiri elde etmelerine olanak tanıyor.

DeFi platformlarının sorunsuz çalışması için bu platformların, çeşitli web sitelerinden ve Blockchain ağlarından piyasa verilerini almaları gerekiyor ve “orcacles” burada devreye giriyor. DeFi platformlarını çalıştırmak amacıyla gerekli verileri elde etmek için akıllı sözleşmelerde oracle’lar gerekli. Dolayısıyla DeFi sektörü büyüdüğünde, oracle’ları sağlayan Blockchain ağları da bu büyümeden paylarına düşeni almış oluyor.

BAND ve LINK’in de birere oracle projesi olduğu göz önüne alındığında aslında fiyatlarındaki artışa çok da şaşırmamak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.