X


BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
30 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Değerli Coin-Turk okurları, boğalarla ayıların ciddi mücadele verdiği, Bitcoin için heyecan yaşadığımız, altcoin tarafı için hayal kırıklığına uğradığımız 2019 yılını artık geride bıraktık. Hepimiz biliyoruz ki piyasalar var olduğu sürece bu mücadeleler, heyecanlar ve hayal kırıklıkları her daim devam edecek. Piyasada küçük ya da büyük birer yatırımcı olarak her daim kazanan tarafta olmak dileğiyle sağlıklı, bol kazançlı, mutlu yıllar diliyorum.

Bitcoin 2019 Yılını Nasıl Tamamladı?

Bitcoin 2019 yılına 3700$ seviyesinden başlangıç yaptı. Ocak ayında bir miktar düşüş sergiledi ve 3350$ seviyesini test etti. Şubat ayından itibaren başlayan yükselişle haziran ayında 13900$ seviyesine kadar yükselerek 3,75 kat artış göstermiş oldu. Temmuz ayından itibaren başlatan düzeltme hareketi BTC fiyatının 6450$ seviyesine gerilemesine neden oldu. Bu da 2019 yılı içerisindeki zirveden %54’lük değer kaybı anlamına geliyor. 2019’un tamamlanmasına bir buçuk gün kalmışken, çok büyük bir sürpriz olmazsa yıl kapanışının 7500$ seviyesine yakın olacağını değerlendiriyorum.

Bitcoin’e yıllık olarak baktığımızda görüyoruz ki 2019 başında Bitcoin’e yatırım yapan biri, sermayesini yıl sonunda neredeyse 2 katına çıkarmış oluyor. Tabi, bunu bir çırpıda söylemek kolay; yatırım yapıp sabırla beklemek zordur. Dolayısı ile sermayemizi yıllık bazda değerlendirip muhasebesini yapmak; karımızı, zararımızı, kaçırdığımız fırsatları hatalarımızı ve ucundan döndüğümüz hataları değerlendirmek, tecrübe hanemizde artı puan olarak yer alacaktır.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte, görünümün çok değişmediğini, olumlu bir tablonun hakim olduğunu söyleyebilirim. Özellikle fiyatın Fibo618 (7340$) seviyesinin üzerinde tutunma çabası boğaların etkili olduğunu gösteriyor. Dolayısı ile Fibo50 (8560$) seviyesini halen gündemde tutuyoruz. Mevcut fiyatla Fibo50 (8560$) arasında EMA-50 ve EMA-21 dirençlerine ayrıca dikkat etmek gerekir. Olası geri çekilmelerde Fibo618 (7340$) seviyesi boğaların destek alacağı ilk bölge olacaktır.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafiğe baktığımızda; hafta başında EMA-50’den dönüş yapan fiyatın 7450$ seviyesine iyice yanaştığını görüyoruz. Fiyat ayrıca EMA-21’in de üzerine geçiş yapmış. Önümüzdeki günlerde EMA-21 destek olarak takibimizde olmalıdır. 7450$ seviyesinin üzerinde düşen trende doğru yükselişin devam edeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki hafta içerisinde düşen trend yukarı kırılırsa yukarı yönlü ivmenin artacağını değerlendiriyorum.

4 saatlik grafikte; hafta başında hareketli ortalamalardan uzakta bulunan BTC fiyatının, gelen satış dalgasıyla yeniden hareketli ortalamalar doğru hareket ettiğini görüyoruz. Hafta ortasında hareketli ortalamaların üzerinde gerçekleşen ayılarla boğaların mücadelesinin boğaların lehine sonuçlandığını görüyoruz. Dolayısı ile hareketli ortalamaları destek olarak takip ederek, 7800$ direncini hala gündemimizde tutuyoruz. Hareketli ortalamaların altında görünüm maalesef negatife dönecektir.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar