X


BTC/USD Teknik Analizi, Bu Hafta Bizi Neler Bekliyor?

Bitcoin (BTC/USD) fiyat hareketlerinin teknik analizi ve piyasaya dair değerlendirmeler.
09:30
16 Aralık 2019
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bitcoin düşük performansıyla bu hafta da moralleri bozdu. Haftaya 7500$ seviyesinden başlayan Bitcoin, hafta içerisinde 7000$ seviyesine kadar geriledi. Hafta kapanışını 7100$ seviyesinden yaparak %5,5 değer kaybetmiş oldu.

Bitcoin’deki kötü performans, altcoinlerdeki düşük volatilite ve değer kayıpları kripto para yatırımcılarının sabrını iyice zorlar hale geldi. Bundan iki sene öncesinde, boğa piyasasının en görkemli zamanlarıyla şimdiyi karşılaştırdığımızda, kripto para piyasasında uzun vade yatırımı sorgular halde buluyoruz kendimizi. Peki böyle mi devam edecek? İnceleyelim.

Bitcoin Uzun Vade Görünüm

Primebit üzerinden alınan aşağıdaki haftalık grafikte, alarmların yavaştan çalmaya başladığını söyleyebiliriz. Çünkü önceden de belirttiğim, kritik eşik olarak değerlendirdiğim Fibo618 (7340$) seviyesinin altında ilk haftalık bar kapanışı gerçekleşti. Dolayısı ile alttaki kırmızı bölge (5900$-6100$) artık gündemimize olmalı. Bununla birlikte RSI grafiğinde yönün yatay olması, RSI değerinin 42 olması tablonun halen olumsuz olduğunu gösteriyor. Bu verilere göre, haftalık grafikte daha dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Olası bir satış geldiği takdirde 5900$-6100$ bölgesi yeni alım için uygun destek seviyesi olacaktır. Bu bölgenin altında maalesef kötü günler bizleri bekliyor olacak. Bitcoin üzerindeki baskının azalması içinse önümüzdeki hafta tekrardan Fibo618 (7340$) seviyesinin üzerine geçiş yapılması gerekiyor. Geçtiğimiz 5 aylık düşüşe baktığımızda, boğalar naz yapmayıp atağa kalktığı takdirde Fibo50 (8560$) seviyesine tek barla bile ulaşmak mümkün olabilir. Ancak piyasa yapıcının nasıl bir oyun kurmak istediğini kestirmek şu aşamada hiç de kolay değil.

BTCUSD Orta ve Kısa Vade Görünüm

Günlük grafikte; önceki haftalarda EMA-21 test edildiğinde satış baskısı oluştuğunu görmüştük. Aynı satış baskısını bu hafta da görüyoruz. Bu baskı Bitcoin fiyatını yavaş yavaş düşen trende doğru geriletmiş. Fiyatın düşen trend altına inmemesini, fiyat-RSI arasında kısa vadede pozitif uyumsuzluk olmasını kısa vade için olumlu gelişme olarak değerlendirebiliriz. Yukarı hareket için öncelikle 7450$ yatay direncinin, sonrasında ise EMA-21 ve EMA-50 ortalamalarının üzerine geçiş yapılması gerekiyor.

4 saatlik grafiklere baktığımızda; geçtiğimiz hafta belirttiğim üçgen formasyonu maalesef aşağı yönlü kırılarak başarısız oldu. Bitcoin fiyatı hafta boyunca hareketli ortalamaların baskısı altında kaldı. Sondan üçüncü barda da aynı baskıyı net olarak gözlemliyoruz. Ancak bu bar oluşumu itibari ile yukarı yönlü, nispeten güçlü bir bar olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısı ile hafta başından itibaren hareketli ortalamaların yeniden test edilmesi ve yukarı yönlü kırılması beklentisi içerisindeyim. Bu koşulun gerçekleşmesi halinde 7800$ seviyesinin hedefleneceğini değerlendiriyorum. Hareketli ortalamalar yukarı kırılamazsa 4H grafikteki önceki dip seviyesi olan 6500$ seviyeleri destek olarak gündeme gelecektir.

Primebit

Yüksek kaldıraçlı ve minimum depozit limiti olmayan kripto para borsası Primebit, herkese her işlemden en iyi şekilde yararlanabilmesi için fırsatlar sunuyor. Bir pozisyonu sadece %0,5 başlangıç marjini ile açabilirsiniz. Bu, sadece 50 dolarlık bir depozit ile 10.000 dolarlık bir emir açılabileceği anlamına geliyor. CoinTürk okuyucularına özel %10’luk indirim fırsatından yararlanmak için bu linkten kayıt yaptırabilirsiniz. Primebit ile;

  • 200 kata kadar piyasadaki en yüksek kaldıraç oranı,
  • MetaTrader 5 masaüstü uygulaması,
  • Bitcoin, Ethereum ve Litecoin ile işlem,
  • Depozito alt limiti olmadan demo (deneme) hesabı ile yeni başlayanlar için kolay erişim,
  • Demo hesabı ile yeni stratejiler yaratabilir ve risk almadan denemeler yapabilirsiniz,
  • Ortaklık programı (affiliate) ile %20’ye varan gelir paylaşımı ve şeffaf göstergelerle gelir akış kontrolü,
  • PrimeBit işlem hesaplayıcısı ile vermeyi düşündüğünüz bir emrin temel parametrelerini kolayca hesaplama imkanları sunuluyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar