X


BTC, ETH, XRP ve DOT Fiyat Hareketleri Arasında Binance’ten Rekor Geldi!

Binance, hareketli piyasada yeni bir rekora imza attı.
08:20
5 Ocak 2021

Yaklaşık olarak son iki haftadır Bitcoin ve son 1 haftadır Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Polkadot (DOT) gibi altcoin’lerin fiyat hareketlerinden oldukça sık bahsediyoruz. Çünkü tüm piyasada her ne kadar şu an bir düzeltme yaşanıyor olsa da bir ralli yaşanıyor. Bu ralli borsalardaki işlem hacimlerinde de kendisini gösteriyor gibi görünüyor.

Binance’ten İşlem Hacmi Rekoru

Ortaya çıkan son bilgilere göre oldukça yoğun geçen bir işlem gününün ardından dünyanın en popüler kripto para borsalarından olan Binance 24 saatlik işlem faaliyetinde rekor kırdı. Binance CEO’su Changpeng Zhao konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda 4 Ocak 2021 tarihinde borsanın 24 saatlik işlem faaliyetinde 80 milyar dolarlık bir rekor kırdığını ifade etti.

CEO’nun Twitter üzerinden yaptığı açıklamalara göre, 2017 yılında  rekor seviyelere gidilirken 1 aylık işlem hacmi 20 milyar dolardı. Dolayısıyla 3 yılda görülen büyük değişim bu karşılaştırma ile daha net anlaşılabiliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bunlara ek olarak rekor işlem hacmine rağmen Zhao, borsada bazı problemler yaşandığını kabul etti. Konuyla ilgili olarak CEO, “Bugün bazı ölçeklendirme sorunları gördük. Büyümeye devam ettikçe muhtemelen daha fazla sorun göreceğiz. Mükemmel değiliz ama elimizden geldiğince çabuk düzelteceğiz.” sözlerini kullandı.

Fiyat Hareketlerinin Etkisi

Dün lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı çok kısa süre içinde 5.000 dolar birden geriledi. Bu da yatırımcıların hızlı bir şekilde ellerindeki varlıkları çıkartmak istemesine sebep oldu. 4 Ocak’ta BTC’nin 30.000 doların altını görmesi ile 10 dakikada 190 milyar dolarlık tasfiye oldu.

Aynı gün, kripto türev borsası FTX’in kurucusu ve CEO’su Sam Bankman-Fried, borsasının o gün sektörün en büyük beş borsası tarafından üretilen 180 milyar dolarlık hacmin 10 milyar dolarından fazlasını işlediğini bildirdi.

Dolayısıyla BTC, ETH, XRP ve DOT gibi kripto para birimlerinde büyük hareketler olduğunda borsalardaki işlem hacmi de artıyor. Çünkü yatırımcılar düşüş sırasında kaybetmek istemiyor ve yükseliş esnasında kar fırsatını kaçırmak istemiyor.

Bütün Gözler Ethereum’da

Bir altcoin rallisinin başlaması için öncelikle ETH’un yükseliş grafiği çizmesi gerektiğini daha önce birçok analist dile getirdi. Nitekim dün görüldüğü gibi ETH’daki yükseliş tüm altcoin’leri harekete geçirdi. Sancak piyasada Ethereum’dan sonra en çok dikkat çeken kripto para biriminin Polkadot olduğu görülüyor.

Sergilediği iyi performans ile piyasa hacmi bakımından en büyük altıncı kripto para konumuna yükselen DOT’un önümüzdeki günlerde daha yüksek fiyat seviyelerini görmesi ve yeni rekorlara imza atması bekleniyor. Polkadot ile ilgili daha detaylı bilgilere “Polkadot Coin Nedir?”  yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar