X


Brezilyalı Milletvekilinden Yasa Tasarısı Önerisi: Çalışanlar, Maaşlarının Bir Kısmını Bitcoin İle Alabilsin!

Brezilyalı bir milletvekili, çalışanların maaşlarının bir kısmını Bitcoin ile alabilmelerini sağlayan bir yasa tasarısı önerdi.
18:58
6 Kasım 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri, her geçen gün daha çok sayıda hükümet tarafından yasalar çerçevesinde tanınmaya ve az sayıda hükümet tarafından da ödeme aracı olarak kabul edilmeye başladı. Brezilya Milletvekili Luizao Goulart, kamu ve özel sektör çalışanlarına Bitcoin ile ödeme yapılmasına izin veren bir yasa tasarısı önerdi.

“Maaşlar BTC İle Alınabilsin” Önerisi

Bu hafta başlarında önerilen tasarı, Brezilya’da devam eden bir kripto para regülasyonları tartışmanın ortasında geldi. Tasarının, çalışanların maaşının bir kısmının isteğe bağlı olarak kripto para birimleri aracılığı ile alabilmesini içerdiği bildirildi.

Özellikle bu tasarı, El Salvador’un yaklaşımının aksine talebin isteğe bağlı olmasını vurguladı. El Salvador’da yürürlüğe giren Bitcoin yasası, Başkan Nayib Bukele’nin defalarca BTC kullanımının isteğe bağlı olduğunu söylemesine karşın, tüm işletmelerin Bitcoin’i ödeme olarak kabul etmesini zorunlu kılan bir şart olan 7. madde için tartışmalara yol açtı.

Brezilyalı Milletvekili, Adaptasyonun Önemine Vurgu Yaptı

Tasarıyı savunan milletvekili, “dördüncü dijital devrim” olarak adlandırdığı süreç içerisinde, adaptasyonun önemine vurgu yaparak, moderniteye uyum sağlamalarının bu hususta atacakları adımlara bağlı olduğunu söyledi:

“Vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştıran ve her şeyden önce herkes için iyi bir yaşam kalitesi sağlayan bir küresel ekonomi kurmak için bu harika modernite yolunda uyum sağlamak ve ilerlemek sadece bize bağlı.”

Brezilya’nın bu tasarıya olumlu bakabileceğini gösteren birtakım veriler var. Eylül ayında yapılan bir anket, vatandaşların %48’inin, Bitcoin‘i resmi para birimi kabul edilmesini desteklediğini ortaya koydu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar