reklamı kapat

Borsa Hacimlerinin Yüzde 87’si Sahte Olabilir Mi?

Dünyanın önde gelen kripto para borsalarının hacimleri sahte olabilir mi? Yeni yapılan araştırmalara göre cevap: Evet!
13:00
14 Aralık 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Blockchain Transparency Institute tarafından yayımlanan bir araştırma raporuna göre, dünyanın en iyi 25 kripto para borsasının işlem hacminin yaklaşık %87’si sahte… Aslında çoğu borsa süreci katı bir para kazanma yapısına dönüştürmüş durumda.

Hepimizin bildiği gibi kripto para borsalarının hacimlerini sahte bir şekilde arttırmasına “wash trading” deniyor. Borsalar bazen bazı kripto paraların popülerliğini ya da satış gücünü abartırlar. Bunun yapılması için de bazı kripto para ağları platformlarda paralarının listelenmesi için borsaya 50.000 dolar ya da daha fazla güç verir. Buna ek olarak borsaya kayıtlı ICO’lar da anlık likidite vaadi nedeniyle genellikle daha fazla yatırımcının ilgisini çekeceğinden borsalar ICO’lardan da daha yüksek ücretler talep edebiliyor.

Blockchain Transparency Institute’nin yayımladığı rapor, Coinmarketcap’te listelenen ilk 25 borsadan sadece ikisinin “wash trading” taktiklerini aktif olarak kullanmadığını gösteriyor. Diğerleri ise muhtemelen alım-satım hacimlerini yüzde 70 ya da daha fazla arttırarak yaklaşık 12 tane “wash trading” işlemini aktif olarak kullanıyor.

En iyi 25 borsa olarak anılan bu borsalar ortalama 2.5 milyar dolarlık işlemin bir günde gerçekleştiğini iddia ediyor. Ancak rapora göre bu rakamın yalnızca 324 milyon dolarlık kısmı gerçek… Bu da borsaların belirttiği rakamın %87’sinin sahte olduğunu gösteriyor.

Öte yandan Reddit’te birçok kullanıcı raporun bulgularını yorumladı ve listeyi oluşturan borsaların ya yeni olduğu ya da bu hacimleri hesaplamak için güçleriyle ve müşteri tabanlarıyla övünmedikleri için gerçeklerini üretmek zorunda oldukları ifade edildi.

Bunlarında yanında bu durumun 2018 boyunca yaşanan kış günlerinin de sorumlusu olabileceği dile getiriliyor. Çözüm olarak da merkezsiz borsalar sunuluyor.

Merkezi borsaların aksine merkezsiz borsalar daha şeffaf ve daha adiller. Bu sayede “wash trading” ve sahte hacim ihtimalleri ortadan kalkar. Blockchain altyapı geliştirme firması Vostok’un CEO’su Sasha Ivanov bu durumun önümüzdeki aylarda değişeceğini şu sözlerle ifade ediyor:

Merkezsiz borsalar giderek daha önemli hale gelecek. Merkezsiz ortamda sahte hacimleri filtrelemek çok daha kolay olacak. Çünkü temelde herkes şüpheli işlemler dahil bütün işlemleri görebilecek. Merkezsiz borsaların hepten zaferini göreceğiz.

Kaynak: Livebitcoinnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.