f BNB Hacker'ı 600 Milyon Dolarlık Vurgundan Sonra Varlıklarını Kaybetti › COINTURK

BNB Hacker’ı 600 Milyon Dolarlık Vurgundan Sonra Varlıklarını Kaybetti

Özet

  • Kripto piyasasında yaşanan ani düşüş, birçok yatırımcının fonlarının erimesine neden oldu.

  • Kötü şöhretli BNB Smart Chain istismarı sonucunda saldırganlar 600 milyon dolar değerindeki BNB'yi çaldı. Ancak 18 Ağustos'taki düşüşte çaldıkları 50 milyon doları kaybettiler.

  • Düşüş nedeniyle kripto piyasası genel olarak %6 değer kaybetti, bu da 1 milyar doların üzerinde kripto pozisyonunun tasfiye edilmesine yol açtı.

  • Piyasaya Etkisi: Nötr
22:00
18 Ağustos 2023

Kripto alanındaki ani piyasa gerilemesi birçok yatırımcı fonunun tasfiye olmasına neden oldu ve BNB Smart Chain ekosisteminde on-chain verilerine göre, yaklaşık 600 milyon dolar değerinde BNB’nin çalınmasına yol açan kötü şöhretli BNB Smart Chain istismarından sorumlu saldırganlar 18 Ağustos gecesi yaşanan düşüşte ele geçirdikleri 50 milyon dolarlık varlığı kaybetti.

Çaldıkları Varlıklar Tasfiye Edildi

6 Ekim 2022’de blockchain ağı BNB Smart Chain’in çapraz zincir köprüsü bilgisayar korsanlarının hırsızlık sırasında yaklaşık 568 milyon dolar değerinde olan 2 milyon BNB token’ı ile kaçmasına izin veren bir istismar nedeniyle askıya alındı.

Blockchain güvenlik firması PeckShield’e göre 18 Ağustos’ta bu istismarla bağlantılı bir kripto cüzdanının 53 milyon dolardan fazla değere sahip teminatı kripto borç verme platformu Venus Protocol’de tasfiye edildi. Görünüşe göre hacker token’ları 30 milyon Tether‘lik bir kredi için teminat olarak kullanmış.

Rakamlarla Kaybedilen Miktarlar

Kripto varlık fiyat veri analiz platformlarına göre 18 Ağustos’ta tüm kripto piyasası %6’lık bir düşüş yaşadı ve genel piyasa değeri 1,1 trilyon dolara geriledi. Piyasa veri analiz takipçisi CoinGlass’a göre bu olay son 24 saat içinde 1 milyar doların üzerinde kripto pozisyonun tasfiye olmasına neden oldu.

BNB’nin fiyatı 220 doların altına düştüğü için BNB Smart Chain korsanları da bu olaydan etkilendi. Blockchain verilerine göre fiyat düştükten sonra saldırganların cüzdanlarıyla bağlantılı üç pozisyon otomatik olarak tasfiye edildi. Şu anda BNB token başına 218 dolardan işlem görüyor.

Piyasadaki büyük düşüş sonucunda birçok kişi zarar görürken spot alım yapan yatırımcılar zararlarını en aza indirmeyi başardı. Çöküşten günler önce bir kripto balinası 22.341 Ethereum sattı  ve yaklaşık 41 milyon dolar değerinde olan varlığın 5 milyon doların üzerinde potansiyel bir değer kaybını önledi. Buna rağmen kripto yatırımcısı bu işlemde yaklaşık 1,7 milyon dolar kaybetti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI