X


Bithumb’dan Sevindirici Haber

Dünyadaki en büyük kripto para borsalarından Bithumb yeni hesap kayıtlarını tekrar başlattı. Birçok defa saldırıya uğrayan borsanın ülkedeki düzenlemelere uygun hareket etmesi gerekiyor.
23:00
29 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore’deki en büyük kripto para borsalarından Bithumb bir aylık bir sürecin ardından hesap kayıtlarını yeniden başlattı. Kripto para borsalarının çeşitli nedenlerden ötürü zaman zaman platformlarını yeni kayıtlara kapattığı biliniyor.

Yerel basın kuruluşu Yonhap’ın haberine göre borsa yetkililer tarafından talep edilen bazı gereklilikleri yerine getirmek için bu uygulamaya başvurmuştu. Bithumb borsasıyla çalışan finansal kuruluş Nonghyup Bank’ın sözcülerinden birisi, yaptığı açıklamalarda platformun bankacılık desteğine artık daha iyi koşullarda sahip olacağını bildirdi.

Nonghyup bankasının temmuz ayının sonunda Bithumb’a hizmet vermeyi sonlandırdığı biliniyor. Bankanın aldığı bu kararın ardından kullanıcılar arasında çeşitli tartışmalar başlamıştı. Çoğu kişi bu gelişmeyi Bithumb’ın 17 milyon dolar kaybetmesine neden olan siber saldırının tetiklediğini düşünüyordu.

Nonghyup sözcüsü şu ifadelere yer vermişti:

Yatırımcıların varlıklarını ayırma ve faiz ya da para yatırma işlemlerini onaylamama kararı aldık.

Güney Koreli yetkililer bu yılın başında kripto para borsaları için geniş kapsamlı bazı kuralları yürürlüğe koymuştu. Bu kurallar yabancı kullanıcıların ülkedeki borsalarda işlem yapmasını yasaklıyor ve tüm kullanıcıların banka hesaplarının “gerçek kimlikleri” adına olmasını gerekli kılıyor.

Bithumb borsasının geçmişinde bazı güvenlik sıkıntılarına ilişkin olaylar bulunuyor. Borsanın maruz kaldığı siber saldırılar yöneticilere gelen baskıyı artırmıştı. Uzmanlar piyasanın son haberlere tepki verdiğini ve borsanın günlük işlem hacminin gözle görülür bir şekilde arttığını ifade ediyor. 27-28 Ağustos tarihlerindeki BTC/KRW işlem çiftinin hacmi bugün yaklaşık %70 oranında artış gösterdi.

Kripto para piyasası bu yılın başlarında rekor seviyeye ulaşarak toplam piyasa değerini 800 milyar doların üzerine taşımayı başarmıştı. Kullanıcılardan gelen yoğun talebi karşılayamayan bazı borsa platformları yeni üye kayıtlarını geçici olarak durdurmuştu. Dünyadaki milyonlarca kripto para kullanıcısına hizmet veren borsa platformları müşterilerini memnun edebilmek için mücadele ediyor. Bithumb’ın günlük işlem hacmi bakımından dünyadaki en büyük beşinci borsa olduğu biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar