X


Bithumb Piyasa Endekslerini Tanıttı

Güney Kore’nin en büyük kripto para borsalarından Bithumb, kripto para endekslerini tanıttı…
11:00
12 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güney Kore’nin piyasa hacmi açısından en büyük kripto para borsası Bithumb, iki kripto para piyasa endeksini tanıttı. Endekslerden biri sadece altcoin’leri izlerken diğeri borsadaki tüm kripto paraları izliyor. Bunun yanında ülkenin en fazla kripto para listeleyen borsası UpBit de üç geniş kategoriye ayrılmış iki benzer endekse ve bir alt endekse sahip…

Bithumb Çarşamba günü iki ayrı endeksi içeren Bithump Crypto Index (BTCI) tanıtımını yaptı. BTCI’nin hesaplamaları 1 Temmuz itibariyle başladı. Endeks her on saniyede bir gerçek zamanlı olarak güncelleniyor.

Borsa tanıtımda şu açıklamaları yaptı:

BTCI, yatırımcılara kripto para piyasasının trendlerini gösterebilecek tek bir gösterge ile piyasa temsili ve likiditesi göz önüne alınarak geliştirildi. Bithumb Crpto Index, Bithumb Market Index (BTMI) ve Bithumb Altcoin Index’ten (BTAI) oluşmaktadır.

Borsanın açıklamalarına göre BTMI Bithumb üzerinde listelenen tüm kripto paralara dayanarak hesaplanırken, BTAI Bitcoin dışındaki kripto paraları dikkate alarak hesaplamalar yapar. Yani ilki kripto para piyasasındaki fiyat değişikliklerinin genel bir görünümünü sunmayı amaçlıyor. İkincisi ise Bitcoin dışındaki kripto para piyasasının fiyat değişimlerini sunmayı amaçlıyor.

Upbit kripto endeksi

Kakao tarafından desteklenen ve ülkede listelediği kripto para sayısı açısından ilk sırada yer alan Upbit’in de Upbit Cryptocurrency Index (UBCI) adlı bir dizini bulunuyor. Mayıs ayında başlatılan UBCI iki ana endeksten oluşuyor: Upbit Market Index (UBMI) ve Upbit Altcoin Index (UBAI). Bununla beraber üç geniş kategoride yirmiden fazla alt endeks de bulunuyor. Bu alt endeksler piyasayı, temayı ve stratejiyi içeriyor.

Business Korea Upbit’in endekslerini, “Bu endeksler, yatırımcıların kripto para piyasasının hareketlerini hızlı bir bakışla kavramasına yardımcı olmak için tasarlandı.” sözleriyle yorumluyor.

Upbit’i yöneten Dunamu Inc.’in başkanı Lee Seok-woo da endekslerle ilgili, “UBCI’nin tüm kripto para piyasasını gözeten bir standart haline gelmesini amaçlıyoruz. Bunu sadece Kore piyasasında değil küresel piyasada da temsili bir endeks haline getirmek için teknoloji ve yönetim anlamında çalışıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar