X

Bitfinex’e Dev Dava! Bitcoin Bundan Nasıl Etkilenir?

Bitfinex'e açılan toplu dava, nasıl sonuçlar doğuracak?
19:15
7 Ekim 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son yıllarda en çok gündemde olan kripto para borsalarından birisi konumundaki Bitfinex, bundan günler önce belirttiği davanın resmen açıldığını açıkladı. Vel Freedman ve Joe Delich isimli avukatlar tarafından öncülük edilen toplu davada, onlarca davacı bulunuyor ve davalıların toplam zararı 1,4 trilyon dolar olarak ifade edilmekte.

2,8 Milyar USDT Desteksiz Üretildi

Avukatların vurguladığı en önemli nokta ise, Tether’in 1:1 oranında ABD dolarına endeksli olması gerekirken 2,8 milyar USDT‘yi bu destek olmadan basması ve piyasayı bu şekilde bile isteye maniple etmesi oldu. Roche Freedman LP buna ek olarak Tether’in söz konusu manipülasyon eylemini planlı bir şekilde yaptığını ve bundan dolayı tarihin en büyük balonu olduklarını da vurgulamakta.

Davanın arkasındaki avukatların ilginç bir özelliği ise kendilerinin daha önce Craig Wright’ı da mahkemeye götüren ve hakkında dava açan avukatlar olması şeklinde biliniyor. Avukatların Tether’e yönelik bir diğer ithamı ise borsanın Emtia Borsası ile RICO yasasını ihlal etmeleri oldu. Bitfinex cephesinden konuya yönelik cevap veren Paolo Ardoino, bunun aslında tüm kripto para endüstrisine karşı bir hamle olduğunu ve buna rağmen kendilerinin kazanacaklarını ifade etti.

USDT bu haberin yayılması ile beraber 1 doların altına kaydı ancak bu yazının kaleme alındığı an itibariyle aynı seviyesine geri döndü. Bitcoin (BTC) ise büyük ihtimalle USDT’den kaçmaya çalışan kişilerin oluşturduğu alış baskısı ile 8.200 dolara kadar yükseldi. Bu durum kısa vadede BTC’yi yükseltmiş olsa da, uzun vadede düşüş çok sert olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar