reklamı kapat

Bitcoin’in Önlenemez Yükselişi: İki Hafta Art Arda Değer Kazandı

21 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Sıcakların gelmesiyle Bitcoin fiyatının artacağı tahminleri sonunda karşılanıyor.  Bloomberg’in dün yayınlanan raporuna göre Bitcoin %4 değer kazandı ve bu yıl ilk defa 2 hafta art arda değer kazanmış oldu.

Bloomberg BTC’nin toplam değerinin %29 arttığını not etti. Aynı zamanda büyük altcoin’ler de yükseliş trendinde; Ripple %19, Ethereum %7.5 ve Litecoin %4 değer kazandı.

Piyasa hareketleri şu sıralarda yatırımcıların %90’ının Bitcoin alımı yaptığını ve sadece %10’unun satış yaptığını gösteriyor. Bu durum 2017 Mart ayından beri ilk defa gerçekleşiyor.

Yükseliş BTC’nin acısını hafifletmiş görünüyor. 2018 yılı ilk çeyreğinde BTC neredeyse yarı yarıya değer kaybetti ve 2017’de görülen 20 bin dolar seviyelerinden sonra bu düşüş oldukça sert yaşandı.

ABD vergi gününün geçmesi fiyatlara iyi yansıdı. İlk çeyrekteki düşüşün en büyük nedeninin federal gelir vergisi olduğu düşünülüyor. Öte yandan nisan ayında Wall Street ünlülerinin de kripto paralara yanaşmasından dolayı kurumsal paraların Bitcoin’e akmasıyla piyasanın değerleneceği ön görülmüştü.

Blockchain odaklı koruma fonu Pantera Capital CEO’su Dan Morehead, SEC’in göz önünde bulunan ve sahte çıkan ICO’ları yakalamasıyla piyasanın yukarıya doğru yöneldiğini ifade etti. Morehead’e göre düzenlemelerin fiyat üzerinde olumlu yönü de olabilir.

Bitcoin’in boğa koşusuna devam edeceği birkaç ünlü isim tarafından dile getirildi. Bitcoin analisti Tom Lee yıl sonunda Bitcoin’in 25 bin doları göreceğini söyledi. Ardından Tim Draper biraz daha ileri giderek 2022 yılında Bitcoin fiyatının 250 bin doları bulacağını ortaya attı. Kripto paraların fiyat tahminleri de piyasaları gibi volatil, öyle ki büyük yatırımcılar ve ekonomistler tarafından yapılan tahminler 100 dolar ile 100 bin dolar arısında değişiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.