X


Bitcoin’in Kripto Piyasasında Ağırlığı Azalıyor Mu?

08:30
21 Kasım 2016

Bitcoin, bildiğiniz gibi kripto paraların ilki, başlangıcı ve temeli. 2009 yılında başlayan bu deneysel çalışma bugün dünyanın dört bir yanında yatırım, alım-satım, değer transferi ve alışverişten tutunda noterlik işlemleri gibi sistemlerin daha şeffaf ve genel hale gelmesi için fırsatlar getirdi. Özellikle Blockchain teknolojisi bize göre hala Bitcoin’den daha değerli. Ancak piyasa değeri dendiğinde Bitcoin neredeyse 12 milyar $ ($11,637,847,629 Coinmarketcap.com 20.11.2016) ile fena olmayan bir değere ulaştı.

Coinmarketcap verilerine göre Bitcoinin toplam piyasa değerinin 12 milyar$’a ulaştığı günümüzde, toplam kripto paraların piyasa değeri 15 milyar$’a dayandı. 2013 yılından beri bu seviyeye ulaşılmadığı düşünüldüğünde, bu seviyenin geçilmesi toplam piyasa değerinin 20 milyar$’a ulaşmasını an meselesi haline getirebilir.

ertw1

Toplam kripto-piyasası Bitcoin’in liderliğinde büyürken aslında Bitcoin’in toplam piyasa içerisinde payı yıllar içerisinde azaldı. Sonuçta 2009`da sadece Bitcoin varken piyasanın %100`ünün Bitcoin olması çok doğal elbette. Ancak yıllar içerisinde Bitcoin’in toplam payı %75`e kadar gerilemiş durumda. Şu anda %85 civarında olan bu pay istatistiksel olarak sürekli azalıyor.

345

İşte bu gerçeklikten yola çıkarak sadece altcoin’lerden oluşan fonlar piyasaya çıkmaya başladı. Çünkü sonuçta Bitcoin esas lokomotif olsa da yıllar içerisinde altcoin’lerin piyasa değeri Bitcoin’e göre arttığı için uzun vadede altcoin’lere yatırım Bitcoin’e göre daha fazla getiri sunabilir.

Elbette böyle bir yatırımda sadece bir altcoin’e yatırım yapılması uygun değil. Kurulan fonlarda olduğu gibi birden çok altcoin’e yatırım yapılarak, oluşacak iniş çıkışları kendi içerisinde dengeleyerek uzun vadede sabit ve makul bir getiri sağlanabilir.

Geçtiğimiz günlerde CoinTürk`de haberini yaptığımız Lawnmover gibi girişimler hayata geçmeye başladı. 01.01.2015 tarihinden beri Dolar bazında sunduğu getirinin neredeyse iki yılda %200 olması bu fikrin ne kadar doğru olabileceğini ayrıca göstermektedir. Benzer şekilde Coinodex isimli ve Poloniex’de işlem gören fonun değeri kurulduğu günden beri benzer bir trend göstermiştir.

Lawnmover Fiyatı:

555

Cryptomerian gibi risk dağıtan yatırım fırsatlarının mantığına benzer olarak, bireysel yatırımcılar da yatırımlarını değerlendirirken sadece Bitcoin’i değil, ek olarak altcoin sepetleri yaparak çeşitli yatırım fırsatlarını yakalayabilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar