X


Vergi İdaresi Bitcoin Kullanıcılarını İncelemeye Aldı

15:42
21 Kasım 2016

Amerikan Vergi İdaresi I.R.S, geçtiğimiz perşembe günü A.B.D.’nin en büyük bitcoin borsa ve hizmet servis sağlayıcısı Coinbase şirketine gönderdiği yazı ile, 2013-2015 yılları arasında platform üzerinden işlem yapan tüm kullanıcıların bilgilerini ve işlem kayıtlarını göndermesini istedi.

NYTimes’ın haberine göre; Amerikan Vergi İdaresi’nden bir müfettiş vergi kaçırma şüphesiyle araştırdığı üç şirketin bitcoin ile işlemler yaptığını ve bunlardan ikisinin Coinbase Borsasını kullandığını tespit etmiş. Bunun üzerine araştırma genişletilerek başka kişilerin de vergi kaçırmak amacıyla Bitcoin kullanıyor olabileceği fark edilmiş. Şimdilik araştırmaların sürdüğü ve bu kapsamda 2013-2015 tarihlerini kapsayan tüm Coinbase işlemlerinin inceleneceği ön görülüyor.

Coinbase, 2015 sonu itibarıyla 3 milyondan fazla müşterisi olduğunu açıklamıştı. Bu noktada Coinbase’in I.R.S.’ten gelen bu talebi karşılaması pek mümkün görünmemekle birlikte talebe karşı itirazda bulunacağı ve farklı bir yol izleyerek çözüm arayacağı da açıklandı. Coinbase Hukuk İşleri Danışmanı Juan Suarez şöyle bir açıklama yaptı;

Bizim Coinbase olarak genel politikamız hukuki talepler ile uyumlu çalışma üzerine kuruludur. Fakat, tüm müşterilerin kayıtlarının talep edilmesi müşterilerimizin Finansal Gizlilik haklarına aykırılık teşkil ediyor. Bu konuda müşterilerimizin gizlilik haklarını ön planda tutmak zorundayız.

Son olarak bitcoin.com sitesinin sahibi ve bitcoin yatırımcısı Roger Ver, I.R.S.’in bitcoini vergilendirme gibi bir girişimi olduğu taktirde bunun aynı zamanda “Bitcoin’in devlet tarafından kabul edilen bir araç haline geleceğini” belirtti.

Bildiğiniz üzere, bitcoin’in vergilendirilmesi konusu, tüm dünyayı ve Bitcoin’in geleceğini yakından ilgilendiren bir konu. İlerleyen günlerde bu konuda yaşanacak gelişmeleri biz de izliyor olacağız.

coinbase-irs

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER