Bitcoin’de 2014 Yılı ve En Etkileyici 10+1 İsim

00:05
30 Aralık 2014
Okuma Süresi: 3 Dakika

2014 yılı Bitcoin için enteresan bir yıl oldu denilebilir.

Bitcoin protokolündeki geliştirme çalışmaları yıl boyunca çekirdek ekip tarafından devam etti ve ediyor.

Bir çok şirket yine bu yıl içerisinde yüz milyonlarca dolar yatırım alarak yoluna daha güçlü devam ediyor. Ayrıca yüzlerce yeni uygulamayla birlikte bir çok girişim şirketinin hayatına bu yıl içerisinde başladığını söyleyebiliriz.

Satoshi Nakomoto’nun yarattığı kripto para sistemi, belkide onun tahmininden daha hızlı gelişerek yepyeni bir çok alanın doğmasına neden oldu. Ama bilinmelidir ki, Bitcoin ve kripto para sistemi daha emekleme aşamasına yeni geçmiştir.

Olumlu ve olumsuz bir çok olayın yaşandığı 2014 yılına, Coindesk’in bakış açısı ile en etkileyici 10 kişiyi vererek bitirelim.

10. Marc Andreesen

İlk web tarayıcısının yaratıcısı ve internet öncüsü olan Andreesen, Bitcoin’e yakınlığıyla dikkat çekiyor. Bu yıl Coinbase’e yaptığı yatırım ve New York Times’da Bitcoin ile ilgili yayınladığı makaleyle gündeme gelmişti.

9. Ross Ulbricht

Yasa dışı faaliyetler yaptığı gerekçesiyle FBI tarafından kapatılan Silk Road sitesinin yaratıcısı olduğu iddia edilen Ulbricht, Bitcoin’in tanıtılması açısından çok önemli işler yaptı. Öyle ki topluluk şu anda cezaevinde bulunan Ulbricht için serbest bırakılması yönünde kampanyalar düzenliyor.

8. Roger Ver

Bir çok girişim şirketlerine yatırım yapan Ver, Blockchain.info da geliştirici olarak çalışıyor. Onun Bitcoin topluluğunda iz bırakan hareketi, Free Ross kampanyası için twiter üzerinden verdiği destek olmuştu. Ross’un cezaevinden çıkması için attığı bir twit’i retiwitleyen her kullanıcıya $ 10 dağıttı. Kampanyanın sonunda yaklaşık 16500 retwit yapıldı ve toplamda 160,000 dolar dağıtmış oldu.

7. Ben Lawsky

Kendisi bir avukat olan Ben Lawsky, New York State Department of Financial Services’in  yarattığı Bitlicense taslağının tanıtımını üstlendi. Lawsky, Bitcoin ekosistemini yasallaştırma ve regülasyon çalışmaları için çok önemli bir konumda bulunuyor.

6. Vitalik Buterin

Kripto para sistemine yeni bir bakış olan Ethereum’un kurucusu ve kripto para 2.0 projesinin öne çıkan ismi olarak tanılıyor. Yıl içerisinde World Technology Network ödülünü kazanarak adından söz ettirdi.

5. Gavin Andresen

Bitcoin Foundation’da başmühedis olarak çalışan Andresen, Bitcoin protokolü için çok önemli görevler üstleniyor. Bitcoin’in ilk yaratıldığından itibaren çok önemli rol oynayan Andresen, Bitcoin’in öncülerinden olmaya devam ediyor.

4. Satoshi Nakamoto

Kimliği bilinmeyen Bitcoin’in yaratıcısı olan Nakamoto, bıraktığı izlerle hala bu alana merak duyan insanları büyülüyor.

 

3. Tim Draper

Risk sermayedarı olarak bilinen Draper, Bitcoin’i destekleyen en güçlü isimlerden biri oldu. FBI tarafından el konulan Silk Road’ın Bitcoin’lerini açık arttırmada verdiği teklifle kazandı ve yaklaşık 32000 Bitcoin’in sahibi oldu.

 

2. Mark Karpeles

Şüphesiz yılın en büyük olayı Mt.Gox’un çöküşü ve iflasıydı. Dünyanın en büyük exchange şirketinin CEO’su olan Karpeles iflasla birlikte topluluğun hedefi haline geldi ve adından çok söz ettirdi.

1. Andreas Antonopoulos

2014 yılı içerisinde Bitcoin’in en büyük savunucusu ve bir nevi elçisi olan Antonopoulos, çeşitli hükumet yetkilileri ve basınla görüşerek kripto paraların farkındalığını arttırmada en büyük rolü üstlendi. Antonopoulos ayrıca Coinsimple ve Blockchain gibi şirketlerin danışmanlığı yapıyor.

Türkiye’de de Bitcoin eko sistemi için çeşitli çalışmalar yürüten ve Bitcoin’in bilinirliğini arttırmak adına her zaman dinamik ve akılcı çalışmalara imza atan bir isme burada yer vermek CoinTürk olarak bizim görevimiz. Türkiye açısından bu sayının her geçen gün artması dileğimizi buradan tekrar dile getiriyoruz.

alp isikAlp IŞIK

Bitcoin konusundaki Türkiye bilinirliğini en yaratıcı fikirlerle arttırmak için hem sosyal medyayı hem de görsel medyayı etkin şekilde kullanan Alp, Olay TV’de Bitcoin konulu programın konuğu oldu.  Yine 2014 yılı içerisinde Maaşını Bitcoin ile alan ilk Türk olma unvanına erişen Alp IŞIK bu konuda da uzun süre hem ulusal basında hem de Bitcoin Türkiye meraklıları  arasında adından bahsettirmeyi başardı. En son, twitter hesabı ile Türkiye’nin en ünlü markalarına changetip aracılığı ile bahşiş göndererek dikkat çekmeyi başaran Alp’in 2015 yılında neler yapacağını bizler de merak ve heyecanla bekliyoruz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar