reklamı kapat

“Bitcoin’in Kötü Günleri Geride Kaldı”

Google Trends verilerine göre Bitcoin aramaları giderek sıklaşıyor ve bu durum BTC fiyatına olumlu yansıyor.
19:00
5 Ağustos 2018

Market Maven CEO’su ve yazar Clem Chambers Google Trends istatistiklerine göre “Bitcoin” aramalarının yükseldiğini ve Bitcoin’in kötü günleri atlattığını ifade etti ancak bunun BTC fiyatının düşmesi için bekleyen yatırımcılar için iyi haber olmayacağını sözlerine ekledi.

Chambers’ın Forbes’te yayımlanan makalesinde Google Trends istatistiklerinden yararlanıldı. Google verilerine göre “Bitcoin” araması “Trump” ve “Taylor Swift” aramalarından daha sık gerçekleştiriliyor. Chambers Bitcoin’in bir marka haline geldiğine ve nedeni ne olursa olsun dünyanın Bitcoin’e ilgisinin arttığına dikkat çekti.

Chambers menkul kıymetler borsalarında hisse fiyatları düştüğünde ilginin yükseldiğini ancak Bitcoin adına ilgi ve fiyat uyumunun tersine işlediğini ifade etti. Yani Bitcoin fiyatı yükselişe geçtiğinde, Bitcoin aramalarıda fiyatla berarber yükseliyor. Chambers bu durumu şöyle yorumladı:

Geleneksel borsalar korkuya tepki verirken, kripto piyasası aç gözlülük ile bağdaştırılabilir.

Google’da “Bitcoin” sözcüğünün aranması kripto para piyasasının toplam değeri arttığında zirve yaptı. Eğer son dört aydaki fiyat ve arama yoğunluğu incelenirse aralarındaki uyum görülebilir. Diğer yandan Google tam anlamıyla arama sayısını vermiyor, sadece 100 üzerinden popülerliği ölçerek bir istatistik oluşturuyor. Bu yüzden tepe noktasının belirlenmesi oldukça zor.

Chambers’a göre istatistikler BTC fiyatı için kötü günlerin geride kaldığını gösteriyor. Çok uzun zaman önce BTC aldığını ifade eden Chambers, yine de alım fırsatı oluşması için daha düşük fiyatların olabileceğini umut ettiğini belirtti.

Bildiğiniz gibi kripto paralar ve volatilite çok fazla yan yana kullanılan kelimeler. Bu yüzden birkaç gün içerisinde piyasanın genel havası değişebiliyor. Örneğin içinde bulunduğumuz zaman diliminde Bitcoin ETF’leri, NYSE, Microsoft ve Starbucks’ın Bitcoin haberi, Wall Street’te tanınmış milyarder isimlerin Bitcoin’i destekleyici açıklamalarına rağmen beklenen patlama yaşanmadı. Hatta süreç sonunda şu anki BTC fiyatına baktığımızda 7 bin dolara tutunmaya çalıştığını görüyoruz.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.