reklamı kapat

BTC Fiyatı Dibi Gördü

Bitcoin fiyatı ani bir düşüşle 7.000 dolar seviyesinin altını gördü. Starbucks gibi dev firmalardan gelen iyi haberlere rağmen yaşanan düşüş piyasa analistlerini şaşırttı.
07:00
5 Ağustos 2018

Bitcoin’in fiyatı son zamanlarda küçük çaplı düşüşler kaydediyordu. 4 Ağustos tarihinde 7.200 ila 7.500 dolar arasındaki değerlerden işlem gören BTC bir anda büyük bir düşüş yaşadı. Sonuç olarak Bitcoin fiyatı 18 Temmuz’dan beridir ilk kez 7.000 dolar seviyesinin altına indi.

Lider kripto paranın fiyatı 31 Temmuz’da 8.000 dolar seviyesinin altına düşmüştü. Bitcoin fiyatındaki bu düşüş devam etti ve BTC 7.500 dolara kadar geriledi. 4 Ağustos’ta ise fiyat oldukça sert bir hareketle 7.000 doların altını gördü. Bitcoin haberin hazırlandığı sıralarda 7.040 dolardan işlem görüyor.

Bitcoin fiyatındaki bu düşüşe birtakım etmenlerin neden olabileceği ifade ediliyor. Çoğu uzmana göre, büyük kripto para borsalarında gerçekleşen satış hareketleri BTC’yi 7.000 dolar seviyesinin altına indirdi. 6.955 dolara kadar gerileyen Bitcoin 7.000 dolardaki direnç seviyesini kırmış oldu.

Bitcoin öncülüğündeki kripto para piyasasının bu hafta benimsenme bakımından tarihindeki en iyi haftalardan birini yaşadığını söyleyebiliriz. Birçok ticari işletmeden onay alan kriptolar dijital varlıkların kurumsallaşması sürecinde büyük bir mesafe kat etti. New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Microsoft ve Starbucks gibi finans dünyasına damga vuran isimler dijital varlıkları bir ödeme yöntemi olarak kabul etme adına önemli adımlar attı.

Starbucks yetkilisi Maria Smith şu ifadelere yer verdi:

Sektörün bayrak tutan isimlerinden Starbucks, müşterilerin dijital paralarını kullanma sürecinin gelişmesine ve bu sürecin güvenilir hale gelmesine öncülük edecek. 15 milyon mobil uygulama kullanıcısına sahip olan firmamız mobil ödemelerde lider konumundadır. Starbucks şimdi de müşterilerine sağladığı ödeme seçeneklerini genişleterek yeniliğe gitmeyi planlıyor.

Starbucks’ın geçmişte kripto paralar hakkında çeşitli açıklamaları bulunuyor. Firmanın eski CEO’su Schultz Bitcoin ve diğer kripto paraların yasal para birimleri olarak değerlendirilemeyeceğini ifade etmiş ve bu paraların firmalardan yeterince destek almadığını gerekçe göstermişti. Ancak son açıklamaların ardından dünyanın en büyük kahve zincirinin kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul edeceği söylenebilir. Bu gelişme kriptoların birer ödeme yöntemi olarak benimsenmesi sürecine büyük katkı sağlayacak bir potansiyele sahip.

Olumlu haberlerin piyasada çalkalanmasına rağmen Bitcoin fiyatının düşüş kaydetmesi birçok uzmanı şaşırttı. Piyasa analistleri bu düşüşe henüz makul bir gerekçe gösteremedi. Ancak kayıt dışı piyasanın mevcut kripto para borsa piyasasından iki ila üç kat daha büyük olduğu iddia ediliyor. İddianın sahibi ise ABD merkezli bir araştırma şirketi olarak bilinen Tabb Group.

Tabb Group tarafından ileri sürülen iddialar gerçeği yansıtıyorsa Starbucks gibi şirketlerden gelen olumlu haberler piyasaya ancak küçük bir oranda etki edebilir. Bu tür haberlerin etki edeceği piyasa borsalardan oluşuyor ve şirkete göre borsalar tüm piyasanın yalnızca %30’unu oluşturuyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun