reklamı kapat

Bitcoin ETF’lerine Yeşil Işık Yanacak mı?

Bitcoin borsa yatırım fonları tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Prof. Dr. Emin Gün Sirer de konuya dahil oldu.
07:00
30 Temmuz 2018

Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF) kripto para dünyasının gündemini uzunca bir süredir meşgul ediyor. Birçok kripto para uzmanı konu hakkındaki görüşlerini paylaşarak toplulukta oluşan meraka yön vermeye çalıştı. Sektörün tanındık ismi ve Blockchain araştırmacısı Emin Gün Sirer de bu isimlere dahil oldu.

Profesör Doktor Emin Gün Sirer geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla bitcoin ETF’leri ve SEC arasındaki ilişkiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sirer kripto para sektöründe kaydedilecek teknolojik ilerlemelerin ardından SEC’in Bitcoin ETF’lerini kabul edebileceğini belirtti.

Dr. Sirer’e göre SEC’in kripto para ETF’lerine yeşil ışık yakmasına neden olabilecek birkaç yol bulunuyor. Sirer bu yollardan ilkini SEC’teki fikir ayrılıklarıyla ilişkilendiriyor. Siz kıymetli okurlarımızla paylaştığımız üzere kuruluşun komisyon üyelerinden Hester Pierce, SEC’le Bitcoin ETF’leri konusunda farklı görüşlere sahipti. Sirer bu fikir ayrılığını gündeme getiriyor ve SEC’in konuya bakışını yeniden değerlendirme talebinde bulunmayı öneriyor.

Ancak Sirer SEC’in Pierce’ın muhalif görüşüne dayanarak Bitcoin ETF başvurularını yeniden değerlendirmesi ihtimalini düşük buluyor. Dr. Sirer SEC’in başvurusuna doğrudan itiraz etmenin daha etkili olabileceği düşüncesinde. Konuya daima objektif bir bakış açısıyla yaklaştığı bilinen Sirer, SEC’in yatırımcı güvenliğiyle ilgili sorunlar nedeniyle konuya mesafeli yaklaşma ihtimalinden bahsediyor. Ünlü analiste göre güvenlik sorunları aşılırsa ETF’lere bir adım daha yaklaşılır.

Piyasa manipülasyonu yapılıyor

Emin Gün Sirer Winklevoss kardeşlerin Bitcoin ETF başvurusunun SEC tarafından ikinci kez reddedilme kararı üzerine bazı açıklamalarda bulundu. Dr. Sirer karar hakkında yorum yapan kişilerin piyasayı manipüle ettiğini iddia ediyor. ABD’li düzenleyicinin kuruma yapılan onlarca kripto ETF başvurusunu şimdiye dek onaylamaması zaten bilinen bir gerçek.

Sirer piyasadaki mevcut duruma rağmen Bitcoin ETF’lerinin en sonunda onaylanacağını düşünüyor. Ancak SEC’in konuya bakış açısını yeniden değerlendirmesi için Blockchain geliştiricilerine çok iş düşüyor. Sirer’e göre SEC’ten olumlu kararlar gelmesi için geliştiriciler kripto para platformlarında dişe dokunur teknolojik ilerlemeler kaydetmeli.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun