reklamı kapat

Bitcoin ETF’leri Ne Zaman Başlatılacak?

Son zamanların en çok tartışılan konusu Bitcoin ETF'leri ne zaman başlayacak. Bazı uzmanlara göre bu iş bu sene olmaz.
09:00
26 Temmuz 2018

Kripto para topluluğu son günlerde Bitcoin borsa yatırım fonlarıyla (ETF) ilgili haberlerle yatıp kalkıyor. Kullanıcılar BTC ETF’lerinin yıl sonuna kadar piyasaya sürüleceği yönünde beklentiye sahip olsa da uzmanların görüşleri bu beklentilerin aksini işaret ediyor. Bazı piyasa analistlerine göre ETF’ler önümüzdeki yıla kadar başlatılmayacak.

Bitcoin ETF’lerinin kripto para piyasası için oldukça faydalı olabileceği aşikar. Hemen herkesin erişebileceği finansal bir araç olarak ifade edebileceğimiz borsa yatırım fonları sayesinde Bitcoin’e birçok bireysel yatırımcı adım atabilir. Üstelik Bitcoin ETF’lerine yatırım yapmanın kripto paralara standart yollarla para yatırmaktan daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Bir kripto para borsası üzerinden yapılan yatırımlarda kullanıcıların fonlarının güvenliğinin açık bir şekilde sigorta edilmediğini biliyoruz. Buna karşın Bitcoin ETF’sini piyasaya süren sorumluların kullanıcı fonlarını korumakla ve sigorta etmekle yükümlü olduğu görülüyor. ETF sağlayıcıları bu durumda güvenilir bir aracı olarak hizmet veriyor.

Sonuç olarak ETF’ler yatırımcıların gönül rahatlığıyla BTC yatırımı yapmasını sağlayabilir. Birtakım güvenlik sorunlarından kaynaklanan sebeplerle kripto para piyasasına yatırım yapmaktan kaçınan bireyler, Bitcoin ETF’leri aracılığıyla fikirlerini değiştirebilir. Hatta çoğu uzman bu tür çekimser kullanıcıların ETF’ler piyasaya sürüldüğünde sektöre adım atmasına kesin gözüyle bakıyor.

Ünlü kripto para yatırımcısı ve içerik üreticisi Nicholas Merten konuyla ilgili şu açıklamaları kaydetti:

Bitcoin ETF’leri niçin mi önemli? Bir ETF’nin piyasaya sürülmesi yatırımcıların BTC’yi emeklilik portföylerine eklemelerine imkan verecektir. Küresel emeklilik piyasasının toplamda 41.3 trilyon dolar değerinde olduğu belirtiliyor. Bitcoin bu dev piyasanın %1’ini dahi elde etse bu durum kripto paralara 413.000.000.000 dolar kazandırılması anlamına gelir.

Geleneksel finans sektör ve kripto para piyasasındaki yatırımcıların, piyasa analistlerinin ve araştırmacıların çoğu Bitcoin ETF’lerinin onaylanacağı beklentisinde olduğunu ifade etti. Bitcoin’e yönelik bir zamanlar şüpheci yaklaşımlara sahip olan kullanıcıların dahi artık fikir değişikliğine gittiğini görüyoruz. Kullanıcıların fikir birliğine vardığı bir konu varsa o da ETF’lerin piyasaya kısa zamanda büyük katkı sağlama potansiyeline sahip olduğu düşüncesidir diyebiliriz.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.