reklamı kapat
  • BTC  :  35.647,63 ₺
  • ETH  :  2.264,50 ₺
  • BCH  :  4.126,62 ₺
  • XRP  :  2,76 ₺
  • BTC 35.647,63
  • ETH 2.264,50
  • BCH 4.126,62

Bitcoin Yükselişini Sürdürüyor

3 Aralık 2017
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Bitcoin fiyatı geçtiğimiz günlerde 10,000 doların üzerine çıkarak yeni bir tarihi rekor kırmıştı. Yaşanan dalgalanmanın ardından Bitcoin fiyatı şu sıralar 11,000 dolar civarında seyrediyor.

Geçtiğimiz birkaç gün içerisinde bitcoin’in günlük işlem hacmi 5 milyar dolar civarında istikrar kazanmıştı. Güçlü canlanmalar ile bu hacim 10 milyar dolara kadar fırladı ancak piyasa sabit hale geldikçe %50 değer kaybetti. Ayrıca Birleşik Devletler piyasası Japon bitcoin piyasasını solladı ve küresel bitcoin piyasasındaki %30 civarındaki payı ile en büyük bitcoin borsası haline geldi. Böylece Coinbase gibi iyi düzenlenen borsaların en iyi işlem platformları GDAX ve Bitstamp, küresel bitcoin piyasasına liderlik etmeye başladı.

Birleşik Devletler’den ve geleneksel finans sektöründen bitcoin’e yönelik gelen bu talebin, dünyanın en büyük finansal kurumlarının önümüzdeki haftalarda bitcoin işlemlerini başlatacaklarını açıklamalarından dolayı, hızlı bir oranda arttığına şahit oluyoruz.

2 Aralık tarihinde JPMorgan küresel piyasa stratejisti Nikolaos Panigirtzoglou bitcoin vadeli işlemlerinin, haberin yazılış anında piyasa değeri 196milyar dolar değerinde olan kripto paraya meşruiyet kazandıracağını ifade etti.

Panigirtzoglou bu konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti:

“Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin mevcut borsalar tarafından ileriye yönelik başlatılmasının, kripto paraya meşruiyet kazandırma potansiyeli bulunuyor. Böylece kripto para piyasasının hem perakende satışlarda hem de kurumsal yatırımlarda daha cezbedici olması söz konusu hale geliyor.”

Panigirtzoglou ayrıca; bitcoin’in dirençli bir değer saklama aracı sağladığını, bu yüzden de küresel finans sektörünü değiştirme potansiyeline sahip yeni bir varlık olduğunu, üstelik itibari para birimlerine ve altına bir alternatif olduğunu vurguladı.

Panigirtzoglou konuyla ilgişi şu açıklamalarda bulundu:

“Bitcoin vadeli işlemlerinin geleceğe yönelik sunulması, kripto paraları yükselen bir varlık sınıfına dönüştürme potansiyeline sahip. Bu yeni varlık sınıfının değeri, ödeme yöntemi olarak daha yaygın hale geldikçe ya da altın gibi bir varlık saklama aracı olarak kabul gördükçe artmaya devam ediyor.”

Bitcoin vadeli işlemleri başladıkça Bitcoin işlem hacimleri artacak

18 Aralık tarihinde Birleşik Devletler merkezli finansal kuruluş CME’nin bitcoin vadeli işlemlerini başlatacak olması, bitcoin işlem hacmini ve fiyatını aniden yükseltecek gibi görünüyor. Milyarlarca dolar bitcoin piyasasına akmaya devam ettiği için analistler, bitcoin fiyatının orta vadede 14,000 doları görmesini bekliyorlar.

Ayrıca efsanevi milyarder Mike Novogratz gibi yatırımcılar; onlarca kurumsal yatırımcı bitcoin ve kripto para piyasalarına yöneldiği için, bitcoin fiyatının yıl sonuna kadar 40,000 doları geçeceği yönünde görüş bildiriyor.

Novogratz ayrıca şu açıklamaları kaydetti:

“Büyük bir para dalgası geliyor, yalnızca buradan değil tüm dünyadan. Bu coinlerin diğer emtialardan farkı nedir… burada arza yönelik bir tepki bulunmuyor. Satın alma gerçekleşirken arza yönelik yeni bir tepkinin gelmemesi her borsacının hayalidir.”

loading...