X


Bitcoin Tarihinde Bir Rekor Kırıldı

21 Aralık 2018 günü kripto para analistleri ve Bitcoin için önemli bir gün olarak kayıtlara geçti.
11:00
22 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bitcoin tarihinde önemli bir günü geride bıraktık. Crypto Quantamental isimli fon yöneticisinin derlediği verilere göre 21 Aralık günü Bitcoin’de hacim rekoru kırıldı ve toplamda 2.226.735 BTC (9,1 milyar dolar) el değiştirdi.

Bundan önceki rekor kısa bir süre önce kırılmıştı. 7 Aralık’ta 1.972.040 BTC el değiştirdi. 3. sırada ise yine bu yılın 6 Şubat günü 1.891.130 BTC ile yer alıyor.

Zamanlaması manidar

Bitcoin için bu başarı esasında beklenmedik bir zamanda geldi. Bitcoin son günlerde yatırımcıları yaklaşık 1.000 dolarlık bir sıçrayışla şaşırtsa da fiyat kasım ayı fiyatına göre hala daha yaklaşık %35 düşük. Tüm bunlara rağmen hacim tüm zamanlar rekorunu kırdı. Bu bizi şu sonuca götürüyor: Yapılan işlemlerin sayısı fiyatın yüksek olmasına bağlı değil.

Aynı gün Bitcoin ağındaki madencilik zorluğu da düştü. Yani madencilerin ağa katılım için harcaması gereken enerji ve para miktarı azaldı. Madencilik zorluğunda bir önceki düşüş 4 Aralık 2018’de yaşanmıştı. Aynı zamanda bu, 7 yıl sonra ilk kez zorluğun düşmesi anlamına geliyordu.

Crypto Quantamental Twitter’dan paylaştığı blog yazısında şu yorumu yaptı:

Hacim çok net bir şekilde daha yüksek, yani fiyatın geri dönüş yapma ihtimali daha yüksek ama bunu asla bilemeyiz.

Aslına bakarsanız (yaklaşık 6.000 dolar civarına kadar fiyatı) dip “ilan etmezdim”, ayıların çoğu (10.000 dolar seviyesine kadar) bunu yapmayacak ve (biz tüm zamanlar rekoruna ulaşana dek) bunu yapmayacak birçok kişi olacak. Yani açık konuşmam gerekirse, bu noktaya dip demiyorum.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar