X


Bitcoin Sigortalama Sistemi Yaygınlaşıyor

14:58
27 Kasım 2016

Japon Mitsui Sumitomo şirketi, hacker ataklarına karşı kripto para varlıklarını korumak amacıyla geliştirilen sigorta ürününü piyasaya sürüyor. Kayıplar 8.85 milyon dolara kadar karşılanacak.

insurance_iconYeni sigorta uygulaması Japon Bitcoin takas sitesi bitFlyer işbirliğiyle geliştirildi. Nikkei‘de yayınlanan rapora göre sigorta poliçesi 10 milyon ile 1 milyar yen ($88,500’den $8,85 milyon’a kadar) arasında kayıpları karşılayacak.

Sigorta; hacker saldırılarından kaynaklanan kayıpları, yetkisiz hesaba giriş, diğer siber tehditler ve çalışanların hatalarını da kapsayan tüm insani faktörleri kapsıyor. Ayrıca uluslararası hukuk davaları ile olay ve vakalarda kullanıcı bilgilendirmelerinin masraflarını da içeriyor.

Şu anda bu üründen yalnızca Bitcoin ile çalışan şirketler yararlanabilecek. Sigorta prim ücretleri ise bir kaç yüz bin yen’den milyon yen’lere çıkan farklı miktarlarda şirketlerin takas komisyon gelirlerine göre belirleniyor.

Önceki dönemlerde sigorta şirketleri kripto para sektörünün yüksek risk içermesinden dolayı Bitcoin ile çalışan şirketlere sigorta yapmak istemiyordu; fakat gelişen sistemler ve kripto paralara olan ilginin artması Japonya’da sigorta ürünlerinin ortaya çıkmasını tetikledi. Öyleki 2014 yılında bu zamana kadar yaşanan en büyük çöküş Tokyo merkezli Mt.Gox’dan gelmişti ve milyonlarca dolar değerindeki kullanıcı fonları çalınmıştı. Bu nedenle özellikle Japonya’da kripto para sigorta sisteminin başlatılması kullanıcılara da rahat bir nefes aldıracaktır.

Umuyoruz Türkiye’yi de kapsayan bir şekilde dünyanın diğer ülkelerinde de kripto para sigortalama hizmeti verilmeye başlanır. Çünkü bu zamana kadar yaşanan onlarca vakada müşterilerin takas siteleri ve borsalarda bulunan milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin’leri çalınmıştı. Bu tarz vakalar sisteme zarar verirken binlerce kullanıcının ekosistemden ayrılmasına neden oluyor.

Sigorta uygulamaları, hacker atakları veya başka sebeplerden kaynaklanacak sorunları belki ortadan kaldırmayacaktır; fakat kullanıcıların gönül rahatlığıyla işlem yapmalarına katkı sağlarken, yeni kullanıcıları da sisteme çekeceği kesindir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar