reklamı kapat

Bitcoin Satın Alma Rehberi

Popüler kripto para birimi Bitcoin nasıl alınır ve satılır?
17:40
26 Temmuz 2020

Yıllar içerisinde büyük bir kullanım oranına ve yatırımcı kitlesine ulaşan Bitcoin, hala birçok yatırımcı tarafından tam olarak bilinmiyor. Bitcoin özellikle 2017 yılından sonra bir yatırım aracı olarak öne çıkmaya başladı ve ana akım kitleler de buna ciddi bir ilgi göstermekte. Peki bu çok konuşulan lider kripto para Bitcoin nedir ve nasıl alınıp satılır?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin 2008 yılındaki küresel ekonomik kriz sonrasında Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldü. Satoshi Nakamoto’nun gizemi hala çözülemedi ve kimse bu gizemli mucidin kim veya kimlerden oluştuğunu bilmiyor. Satoshi’nin eseri ise şu an dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılmakta. İlk yıllarında Bitcoin’i meşru bir yatırım veya transfer aracı olarak görmeyen bankalar ve finans kurumları bile bunun üstünlüğünü kabul etmeye başladı.

Bitcoin artık meşru bir para birimi olma yoluna girdi ve bunda Satoshi’nin BTC’yi tasarlama yolunun etkili olduğu şüphesiz bir gerçek. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan Bitcoin, herhangi bir yönetime sahip değil ve her şey madencilik altyapısı sayesinde ilerlemekte. Bitcoin’in blockchain ağı Proof-of-Work (iş ispatı) konsensüs modeline sahip ve bu madencileri ağın kaçınılmaz bir parçası haline getiriyor. Ağdaki işlemler madencilerin kazdıkları bloklara ekleniyor ve bu sayede madenciler hem blok ödülü hem de işlem ücreti kazanırken, kullanıcılar ise işlemlerinin diğer tarafa ulaştığından emin oluyor.

Bitcoin’in madencilik yapısının en büyük dezavantajının ise aşırı enerji tüketimi olduğu biliniyor. Madencilik yapmak için ASIC olarak tanımlanan özel cihazların veya direkt olarak bilgisayarların işlem gücünün kullanılması gerekiyor. Madencilik eyleminin kendisi oldukça fazla enerji tüketmekte ve uzmanlar bu modelin hem enerji tüketimi hem de küresel ısınma konusunda dünyaya zarar verdiğini vurgulamakta.

Bitcoin’in blockchain ağındaki her bir işlem ağ devam ettikçe orada kalacak şekilde kayıt altına alınır. Bu durum hem şeffaflığı, hem de %51 saldırısı gibi saldırılar olmadıkça güvenliği sağlar. Ağa %51 saldırısı yapabilmek ve zincirdeki blokların içeriğini değiştirmek için ise tek bir kişi veya kurumun ağın hash rate’nin %51’ini ele geçirmesi gerekmektedir. Madencilik gücü olarak da bilinen Bitcoin hash rate’inin bugüne kadar böyle bir saldırı alında kaldığı ise görülmedi.

Peki böylesine eşsiz bir teknolojiye sahip Bitcoin’e yatırım yapmak mantıklı mı ve mantıklıysa Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin almak aslında oldukça kolay bir işlemdir. Dünya üzerinde birçok kripto para borsası mevcut olsa da bunlardan sadece güvenilir ve kendini ispatlamış olanları kullanmak, yatırımcıların faydasına olacaktır. Hem likidite hem de güvenlik konusunda lider kripto para borsalarından birisi ise Binance olarak biliniyor.

Türkiye’ye de açılan Binance üzerinden oldukça hızlı ve güvenli bir şekilde Bitcoin almak mümkün. Kullanıcıların en çok merak ettiği bir diğer konu ise “100 TL ile Bitcoin alınır mı?” gibi gözüküyor. Binance üzerinde BTC/TRY işlem çifti ile minimum 10 TL ile bile Bitcoin alınabilmekte.

Bitcoin alımı yapmadan önce ilk olarak Binance hesabına TRY aktarımı yapmak gerekiyor. Bunun için ilk olarak ana sayfada yer alan “Şimdi Bakiye Ekle” kısmına tıklamak gerekiyor.

Bunun devamında ise sonradan sayfada açılan “Para Yatırma” kısmından tercih edilen para yatırma yöntemi ile (Papara, Advcash Wallet, banka kartı kullanımı) TRY alınabilmekte.

TRY yatırdıktan sonra bu bakiye ile Bitcoin almak için ise birkaç kısa adım daha gerekmekte.

Bunu birkaç aşamada gerçekleştirmek için şu adımlar izlenebilir:

  • İlk olarak bu linkteki Binance‘in internet sitesine girip kayıt olduktan sonra ana sayfada Bitcoin’in altındaki “Alım Satım Yap” butonuna tıkla.
  • Açılan sayfada Limit emirler kısmında yer alan “BTC Al” bölümüne hangi fiyat üzerinden Bitcoin almak ve ne kadar Bitcoin almak istenildiği bilgilerini gir.
  • Girdiğiniz emir sonrasında eğer solda yer alan ve kırmızı renge sahip emirlerden sizin alış yapmak istediğiniz fiyatta BTC satan birisi olursa, emriniz otomatik olarak karşılanır. Ancak emir tahtasında bulunmayan bir fiyattan alım yapmak isterseniz belirttiğiniz fiyat gerçekleşene kadar emriniz orada bekletilecektir. Uygun fiyat bulunduğunda ise otomatik olarak alım yapılır.

1. Aşama

2. Aşama

Bitcoin Nasıl Satılır?

Bitcoin satışı da yine Binance üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilir.  Kullanıcıların yapması gereken tek şey ise yukarıdaki işlem sıralamasını takip edip, ikinci aşamada solda yer alan BTC Al bölümü yerine onun sağındaki BTC Sat bölümünü kullanmak olacaktır.

Bitcoin Satış

Peki Bitcoin hangi bankalarda var? Aslında Bitcoin şu an için hiçbir Türkiye merkezli bankaca desteklenmiyor. Küresel çapta da Bitcoin alım satımı sunan banka bulunmuyor. Bunun yerine genellikle depolama ve saklama hizmetleri verilmekte.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.