reklamı kapat

Bitcoin Mi Almalı Altcoin Mi?

Ayı piyasasını yaşadığımız son günlerde aldığımız sinyaller eğer yanıltıcı değilse boğa piyasası yaklaşıyor olabilir. Peki, şu an Bitcoin'e mi altcoin'lere mi yatırım yapmak akıllıca olur?
16 Temmuz 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Şu anda bir ayı piyasası yaşanıyor ve genellikle aşağı doğru bir eğilim var. Ancak bu aşağı yönlü hareketler eğer sinyaller bizi yanıltmıyorsa, yakında yukarı yönlü hareketlere dönüşebilir. Aslına bakarsak şu an satın almak için en doğru zaman olabilir. Peki, ne satın alınmalı?

Eğer 2017’deki hareketlere göre yatırım yapmayı düşünüyorsanız muhtemelen paranızı neye yatıracağınız konusunda hiçbir şüpheniz yok. 2017 yılında çoğu altcoin, Bitcoin’den daha fazla kazandırdı ve kazandıran bu altcoin’lerin bazıları neredeyse %90 bir düşüş gösterdi. Bazı uzmanlara göre bu altcoin’lerde daha fazla düşüş yaşanmayacak. Ancak Bitcoin’in yaşadığı %70’lik bir düşüş var ve 2017 verilerine göre Bitcoin yatırım topladıktan sonra tekrar düşebilir. Tabi ki bunlardan başka dikkate alınması gereken faktörler de var.

Bir önceki “balon” dalgasına bakarsak, o zaman çok değerli olup şu an tamamen değersiz olan popüler altcoin’ler var. Daha çok kazandıracağını düşünerek altcoin’lere yatırım yapabilirsiniz. Ancak en popülerlerinin bile önümüzdeki sene var olacağının garantisi yok. Gözde altcoin’iniz %90 bir düşüş yaşamış olabilir ve siz şu an satın alma için muhteşem bir zaman olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak tahmin edilen yükseliş trendinin bir garantisi olmadıkça güvendiğini altcoin birden düşebilir, hatta sıfırlanabilir.

Bir diğer önemli faktör ise kurumsal yatırımlar… Blockchain teknolojisi gün geçtikçe gerçek hayata uyum sağlıyor. Böylece daha fazla kurumsal şirket bu teknolojiye güvenerek Bitcoin’e yatırım yapıyor. Ayrıca SEC’in işlemlerle ilgili güvenlik problemleri yaşandığını söylemesine rağmen büyük şirketler, Litecoin, Ethereum ve Bitcoin Cash’e de güvenerek yatırım yapıyor.

Öte yandan piyasanın her zaman geçmiş yılları taklit edeceğine dair hiçbir garanti yok. Bu yüzden risk her zaman mevcut. Uzmanlar Bitcoin’e yatırım yapmanın daha akıllıca olduğunu söylüyor ve dev şirketler yüzlerini Blockchain çözümlerine dönüyor.

Bahsettiklerimizin hiçbiri yatırım tavsiyesi niteliğinde değil. Yatırım yaparken dikkatli olmak ve iyi araştırma yapmak çok önemli. Ayı piyasasının herkese çok kazandırması dileğiyle…

Kaynak: Cryptodaily

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.