X


Bitcoin Madencilik Zorluğunda Rekor Düşüş, Bitcoin Yükselir Mi?

Bitcoin madenciliği zorluk oranı rekor seviyede düşüş gösterdi. Hash oranının %60'a yakın seviyede çakılması bu durumun ana sebebi oldu. Peki bu gelişme Bitcoin fiyatlarını nasıl etkileyecek?
12:51
3 Temmuz 2021

Bugün gelen zorluk güncellemesiyle birlikte artık Bitcoin çok daha kolay üretilecek. Çin’in Bitcoin madencilerine uyguladığı baskıcı politikalar küresel hash-rate oranlarını son derece olumsuz etkiledi. Neredeyse %60 düşen hash seviyesi yeni zorluk güncellemesinin negatif revizyonuna zemin hazırladı. Bitcoin ağı bu gibi durumlarda madencileri teşvik etmek için kendiliğinden negatif zorluk oranı güncellemesi yapabiliyor. Peki bu düşüş Bitcoin fiyatlarına nasıl yansıyacak, Bitcoin yükselecek mi?

İçerik Rehberi

Bitcoin Zorluğu Düştü

Bitcoin madencileri Çin baskısından kaçmaya devam ediyor ancak aynı üretim seviyelerinin yeniden kısa süre içinde kazanılması zor görünüyor. Kazakistan ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde yeni operasyonlar kurmak için göç eden madenciler artık daha pahalı enerji kaynaklarından beslenerek üretim yapacak. Çin’in düşük enerji maliyetleri Bitcoin üretimi için yapılan harcamaları azaltıyordu, bu dönem de sona erdi.

Daha pahalı enerji ile Bitcoin üretecek madenciler, yeni operasyonlarını kurmak için daha yeni cihazlar kullanacak. Michael Saylor’a göre Kuzey Amerika yolunda olan madencilerin önemli kısmı nakliye masraflarının yüksek olması sebebiyle direkt olarak sıfır cihazlarla yoluna devam edecek. Elbette bu durum daha iyi performans ve orta vadede küresel hash-rate oranının hızla yükselmesi anlamına geliyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Düşen zorlukla birlikte satış yapmayan madenciler daha fazla Bitcoin hodl edecek. Bu durum, fiyatın yeniden 50.000 dolar üzerine çıkmasıyla şirketlere çok büyük kazançlar getirecek. Ancak son derece cazip hale gelen Bitcoin madenciliğinin toparlanma için en az 2-3 ayı bulunuyor. Özellikle Eylül- Ekim ayları Bitcoin madenciliği için kritik olacak.

Bitcoin Yükselir Mi?

Yatırım analisti Timothy Peterson, son yaptığı açıklamalarda üretim ve fiyat dengesine dikkat çekti. Bu ilişkiye bakarak henüz Bitcoin’in bir geri dönüş sinyali vermediğini savunan Peterson yıl sonunu işaret ediyor.

Kripto para piyasalarında yıllardır kabul görmüş bir mantık var “Bitcoin fiyatı hash oranını izler” bu açıdan baktığımızda geçmişte birçok kez sözün doğrulu kanıtlandı. Öyleyse yeni operasyonların kurulması ve mevcut Bitcoin madencilik şirketlerinin operasyonlarını genişletmesi yani Eylül- Ekim ayları gibi yeniden hash oranıyla birlikte fiyatın yükselmesi mümkün olabilir. Fiyat ve Hash ciddi dipler yaptı ve artık geri dönüş zamanı yaklaşıyor gibi görünüyor.

Bitcoin fiyatı daha düşük rakamları görecek mi? Bu konuda tüm uzmanlar fikir ayrılığı yaşıyor. Ancak fikir birliğine varılan bir konu var ve herkes tam bir dip oluştuktan sonra altı haneli Bitcoin fiyatı için büyük bir yürüyüşün başlamasını bekliyor. Özellikle henüz yatırım yapmamış ve +45.000 dolar seviyelerinde nakde geçmiş kullanıcılar yeni dip testlerini izleyerek alımda acele etmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar