X


Bitcoin Madencilik Konseyi İkinci Çeyrek Brifingini Verecek

Bitcoin Madencilik Konseyi bu hafta bir bilgilendirme toplantısı yapacak.
22:20
28 Haziran 2021

Michael Saylor tarafından 21:44’te yapılan açıklamaya göre Bitcoin Madencilik Konseyi 2021 yılının ikinci çeyreğiyle ilgili brifingini Perşembe günü verecek. Bu hafta yapılacak toplantıda konseyle ilgili daha fazla bilgi de açıklanacak. Oldukça yeni olan Bitcoin Mining Council (Bitcoin Madencilik Konseyi) hakkında kripto para topluluğu oldukça az şey biliyor.

Aşağıda Saylor tarafından paylaşılan duyuru paylaşımını görüyorsunuz.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin Madencilik Konseyi Nedir?

Özellikle Elon Musk tarafından Bitcoin’in karbon ayak izi sebebiyle eleştirilere maruz bırakılması madencileri harekete geçirdi. Yayılan FUD ve ana akım medyada dolaşan çarpıtma haberlerle mücadele etme için Michael Saylor öncülüğünde bir topluluk oluşturuldu. Bu topluluğun diğer bir amacı ise madenciler tarafından kullanılan enerjinin daha şeffaf şekilde paylaşılmasıdır.

Galaxy Digital, Argo ve Hive gibi şirketlerinde içinde bulunduğu bu topluluk MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor’un girişimleri sonucunda oluşturuldu. Ancak Saylor’un burada bir yöneticilik veya kuruculuk görevi (en azından şimdilik) bulunmuyor.

Bitcoin Madenicilik Konseyinin Elon Musk ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Konseyi bu konuyla alakalı daha önce özel bir açıklama da yapmıştı. Bitcoin Madencilik Konseyinin açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği Merkezileşiyor Mu?

Konsey bu ithama kesinlikle karşı çıkıyor ve ne Bitcoin’i ne de madenciliği merkezileştirmek istemediklerini söylüyor. Hatta her fırsatta bu konuya değiniliyor.

Bitcoin Madencilik Konseyi hiçbir kripto para üretim havuzuna gelip bize katılın demiyor veya üyelerine belli şart, kural, yasalar dayatmıyor. Konseyin aldığı tüm kararlar üyelere tavsiye niteliğinde olup bunlara uyma zorunluluğu hiçbir üyenin bulunmamaktadır.

Square ve ARK Invest gibi şirketlerin oluşturduğu The B Word gibi bir grubun Bitcoin madenciliği içinde oluşturulması faydalı olabilir. Özellikle kripto para madencilerinin daha fazla yeşil enerji kullanmalarını teşvik edebilir ve Bitcoin’in karbon ayak izini küçültebilir.

Konseyin İkinci Çeyrek Brifinginin Kapsamı

Saylor’un yaptığı açıklamaya bakılırsa enerji kullanımı ve konseyin fiili durumuyla ilgili bazı açıklamalar yapılacak. Hatta madencilerin %50’nin üzerinde yeşil enerjiye geçtiğini duyabiliriz.

Çünkü yakın zamanda Elon Musk böyle bir şart koşmuştu. Eğer Bitcoin madencileri %50’nin üzerinde yeşil enerjiye geçiş yaparsa Tesla’nın yeniden Bitcoin kabul edeceği müjdesini vermişti. Özellikle bu brifing ve 21 Temmuz tarihinde yapılacak olan The Bitcoin Word etkinliği Bitcoin’in karbon emisyonu konusunda bir fırsat olacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar