Reklam

Ethereum Classic Geliştiricilerinden Hard Fork Açıklaması

Ethereum Classic için beklenen gün geliyor. Büyük güncellemeye sayılı günler kala geliştiriciler önemli bir uyarıda bulundu.
23:16
28 Haziran 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Proje yakın zamanda son sürümünü yayınlıyor. Bununla ilgili Ethereum Classic geliştiricileri bazı açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında gerçekleşecek olan hark fork ile ilgili ETC kullanıcılarının bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor. ETC ağını kullanan projelerin, yapılacak güncellemeyle ilgili atması gereken önemli bir adım var.

Ethereum Classic Hard Fork’u Yaklaştı

Bugün Ethereum Classic (ETC) geliştiricileri tarafından yapılan açıklamada, hard fork’un Temmuz ayı sonunda gerçekleşeceği duyuruldu. Magneto ismi verilen bu güncelleme Ethereum Classis ağının gaz maliyetlerini düşürmeyi ve ağın güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Yapılacak sürüm güncellemesiyle birlikte ETC ağının kullananlar tek bir işlemde adresleri ve anahtarları bir yerde depolayabilecek. Bu sayede gaz maliyetlerinden de tasarruf edilmiş olacak.

Ethereum Classic (ETC) geliştiricileri Morder ve Kotti test ağlarında bir süredir bu güncellemenin denemelerini yapıyor. Yaklaşık 26 gündür süren testlerin tamamlanmasından sonra Magneto çatalı da başlamış olacak. Ethereum Classic hakkında bilgi sahibi değilseniz öncelikle bu yazımızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ethereum Classic (ETC) Kullanıcılarına Uyarı

Mantis yetkilisi Stevan Lohja ETC topluluğuna sürüm yükseltmesiyle ilgili bazı uyarılarda bulundu. Kullanıcıların sorun yaşamamak için düğüm yazılımlarını Magneto uyumlu bir sürüme yükseltmeleri gerekiyor. Ağı sadece hizmet vermek için kullananlarında bunu yapması gerekiyor.

Sürüm güncellemesini yapmayanlar için son tarihi beklemeden node yazılımlarını Magneto uyumlu hale getirmesi gerekiyor. Aksi taktirde çatallama sonrasında beklenmedik sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Ethereum Classic Neden Ayrıldı?

Ethereum (ETH) ana ağından ayrılan ETC kimileri tarafından “yanlış Ethereum” ismiyle biliniyor. Ancak hikayeyi bilmeyenler için ETC’nin doğuşu ilgi çekici olabilir. Yaklaşık 5 yıl önce Ethereum altyapısını kullanan özerk bir yapı (DAO) hacklendi. Bu saldırının sonucunda 60 Milyon dolar değerinde varlık da çalınmış oldu.

Bazı geliştiriciler yaşanan siber saldırıyı bir nevi geriye almak ve kripto varlıkları asıl sahiplerine iade etmek için ana Ethereum ağından ayrıldı ve Ethereum Classic projesini oluşturmuş oldu. Topluluğun büyük kısmı bu ayrılmayı hoş karşılamadı, çünkü Ethereum temel ilkeleri çiğneniyordu. Ethereum topluluğunun büyük kısmı “kod kanundur” diyerek bu ayrılmayı desteklemedi. Ethereum Classic (ETC) için kullanılan “yanlış Ethereum” tabiri de biraz buradan gelmektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar