X


Bitcoin Madenciliği vs Altın Madenciliği: Hangisi Daha Masraflı?

Bir şirket tarafından duyurulan veriler Bitcoin madenciliğinin altına oranla 20 kat daha ucuz olduğunu ortaya koydu.
09:00
15 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Küresel finansal sistemin en önemli unsurları arasında yer alan altın ile kripto para piyasasının lideri Bitcoin sıklıkla karşılaştırılıyor. LongHash isimli bir kripto madencilik şirketi bu konuya yeni bir boyut kazandırdı. Şirkete göre Altın madenciliği Bitcoin madenciliğinden 20 kat daha masraflı.

Şirket tarafından yayımlanan rapora göre her yıl altın madenciliği için 87,3 milyar dolardan fazla para harcanıyor. Bu değer Bitcoin madenciliğinde yalnızca 4,3 milyar dolar civarlarında seyrediyor.

Şirketin raporundaki verilere göre altın madenciliği Bitcoin madenciliğine oranla yaklaşık 20 kat daha masraflı. Bilindiği üzere Bitcoin madenciliği için gereken elektrik enerjisi dikkate alınarak BTC’nin çevre düşmanı olduğu iddia edilmişti. Şirketin raporu Bitcoin madenciliğinin altın madenciliğine göre daha masrafsız olduğunu gözler önüne seriyor.

Kripto para piyasasının her geçen gün bir yeniliğe adım atmasının ardından Bitcoin madenciliği de ilerledi. Çevre dostu madencilik şirketleri Bitcoin kazmak için kullanılan elektriğin doğal yollarla üretilmesini sağlıyor. Bu tür madencilik işletmelerinin artması Bitcoin’e yönelik yapılan sert eleştirilerin sayını azaltıyor.

Haberin hazırlandığı sıralarda alınan verilere göre kripto paralar toplamda 200 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahipti. Dünyada bulunduğu tahmin edilen altın miktarının toplam değeriyse 8 trilyon dolar civarında. Bu iki piyasanın sahip olduğu toplam değerleri arasındaki devasa farklılık göz önüne alındığında çoğu analist masraflardaki farklılığın da makul karşılanabileceğini iddia ediyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar