reklamı kapat
  • BTC  :  36.460,56 ₺
  • ETH  :  2.507,68 ₺
  • BCH  :  5.164,24 ₺
  • XRP  :  3,27 ₺
  • NGC  :  2,84 ₺
  • BTC 36.460,56
  • ETH 2.507,68
  • BCH 5.164,24

Bitcoin Japonya’da Büyüyor

9 Ocak 2018
  • İlayda Peker Kayaİlayda Peker Kaya
crowd
Kripto para piyasasının büyük bir bölümünü Asya pazarı oluştururken, tüm Doğu ülkeleri gelişen bu piyasayı henüz kabullenebilmiş değil. Ancak, hükümetin yumuşak yaklaşımı ve kripto paraların benimsenme oranının yüksek olması sayesinde Japonya’da durum tamamen farklı.

Japonya, kripto paralara olan yaklaşımı ve ilgisiyle Doğu’da öncü olmaya devam ediyor. Bu öncü hareketle beraber vatandaşların ilgisi de giderek büyüyor.

“Miss Bitcoin”

Sosyal medya platformlarında “Miss Bitcoin” olarak bilinen Mai Fujimoto, Japonya’da sembolik bir lider olarak görülüyor. 32 yaşındaki “Miss Bitcoin”, gelirinin tamamını Bitcoin’e yatırdığı için kendisiyle gurur duyuyor;

Neredeyse bir yıldır harcanabilir gelirimin tamamını kripto paraya dönüştürüyorum. Birikimlerimi bankada tutmak yerine kripto paralara yatırıyorum.

Japonya Kripto Paralar Konusunda Neden Bu Kadar Heyecanlı?

Çin ve Kore’de kripto paralar konusunda yasaklayıcı önlemler alan hükümete karşı vatandaşlardan büyük bir tepki var. Bu iki ülkede yaşayanlar kripto paralara büyük ilgi duysalar da düzenleyiciler tam tersi bir tutum sergiliyor.

Çin ICO’ları ve ardından borsaları yasaklayarak kripto paralara karşı çok sert bir yaklaşım sergiledi. Kore de aynı şekilde kendi kripto para yasaklarını koyarken, ülke vatandaşlarından hala kripto para dünyasına büyük ilgi var.

Bu iki ülkenin aksine Japonya, Bitcoin’i yasal kabul ettiklerini ve hükümetin de bu konuya olumlu yaklaştığını duyurdu. Bu açıklamayla beraber Japonya, bir çok şirket ve yatırımcıya kapılarını açarak Çin’de ki yasağı da kendi lehine çevirdi.

Benimseme

Yaklaşık altı ay önce Japonya’da Bitcoin ödemesi kabul etmek isteyen işletme sayısında bir hayli artış oldu. Bitcoin kabul eden işletmelerin sayısının artmasıyla beraber de Japonya entegrasyon konusunda da öncü oldu. Bununla birlikte Japon çalışanlar maaş ödemelerini Bitcoin olarak almaya başladı bile.

Bu gelişmelerin yanında Bitcoin yorumlarıyla tanınan Koji Higashi’ye göre;

Büyük şirketlerin kripto para dünyasında katılması, hükümetin desteği ve medyanın yarattığı güvenle beraber yepyeni ve büyük bir grup insan piyasaya dahil olmuş oldu.

Kaynak: cointelegraph.com

ETİKETLER
loading...