reklamı kapat

Bitcoin Genesis Block Moda Dünyasında

11:50
27 Şubat 2018
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Kripto paralar dünyayı ve kadınları değiştirmeye devam ediyor. Bitcoin ile ilgilenen kadınlardaki bu değişime cevap olarak Shenova Fashion, “Bitcoin Genesis Block Dress” adını verdiği bir elbise tasarladı. Yani Bitcoin ve kripto paralar bir kez daha farklı bir alanda kendine yer bulmuş oldu.

Bitcoin Genesis Block Elbise

Bitcoin elbisesini, çocukluğundan beri tasarım yapan ve profesyonel moda hayatına 2012 yılında başlayan Holly Renee tasarladı. Renee tasarımı için, “Elbisenin ilham kaynağı olan düşünce, kendisini tarihe kazımak istiyor. Modanın sosyo-ekonomik eğilimleri yansıtması gerektiğine inanıyorum. Bitcoin ve kripto paralar bu noktaya çoktan ulaştı. (Bunu büyük annem bana ‘Folks’un anlamı ne?’ diye sorduğunda anladım.) Zaten çeşitli kodlar içerene elbiseler tasarlıyordum. Bu yeni fikrin de teknoloji koleksiyonum için doğal bir katkı olacağını hissettim.” yorumunda bulunuyor.

San Francisco merkezli olan şirkette, kumaş üzerine dijital baskılar yapılıyor ve her elbise dikiş ustaları tarafından elde üretiliyor. Firma elbise üretim sürecini, sıfır atık-siparişe göre baskı teknolojisine dayandırıyor. Oluşturulan tekstil tasarımları öncelikle transfer kağıdına basılıyor. Daha sonra mürekkepleri kumaşa kalıcı olarak aktaran ısı silindirleri kullanılıyor. Sonrasında kumaş kesiliyor, dikiliyor, etiketleniyor ve yeni sahiplerine ulaştırılıyor. Shenova Fashion, kripto elbisesinin üretim sürecinin heyecan verici olduğunu, “Bu tasarım değişik bir esnekliğe ve sonsuz yaratıcılığa dayanıyor. Eğer bir şeyi görebiliyorsanız, basabilirsiniz ve tabii ki giyebilirsiniz.  Bu konsept harika, tam anlamıyla bilgisayar ekranında gördüğünüz bir şeyi alıp üstünüze giyebiliyorsunuz.” sözleriyle anlatıyor.

Renee ise tasarımı ve kripto paralar hakkındaki düşünceleri şu şekilde açıklıyor;

Kripto paralar dünyayı değiştirmeye devam ediyor. Kendi paramızı yine kendimizin kontrol edebilecek olması fikrine hayranım. Bu tasarım elbiseyi giyenler ister isteme karşısındakiyle iletişime geçmiş oluyor. Kaçınılmaz olarak birileri soracaktır, ‘Elbisenin üzerinde ne yazıyor?’. İşte size Bitcoin hakkında konuşmak için fırsat. Bu elbise yalnızca iyi bir tasarım değil aynı zamanda inşaların kaynaşması için farklı bir yol. Yeni arkadaşlar bile edinebilirsiniz.

Renee tasarımını, Shenova’nın klasik ‘küçük siyah elbiseleri’ üzerine yaptığını söylüyor. Çünkü genç tasarımcı, klasik kıyafetlerin her yere uyum sağlayamadığını, bu küçük siyah elbiselerin hem iş sunumları hem partiler için uygun olduğunu düşünüyor.

Bunun yanında Holly Renee, instagram’da elbiseyi yayınladıktan beş dakika sonra ilk satışın gerçekleştiğini ve bunun Shenova için rekor olduğunu da söylüyor.

Elbise şu an online satışta ve Bitcoin ile de satın alınabiliyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.