X


Bitcoin Geliştiricilerinin Dudak Uçuklatan Maaşı!

Bitcoin (BTC) geliştiricileri Blockstream firmasında ne kadar maaş alıyor?
11:00
7 Haziran 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) bundan yaklaşık 10 yıl önce piyasaya sürülmesinden beri hiçbir aksama olmadan çalışmaya devam ediyor ve bunun bir kısmını da çeşitli firmalarda veya bağımsız bir şekilde çalışan BTC geliştiricilerine borçlu.

Bitcoin Geliştiricilerinin Maaşı Ne Kadar?

 Ancak birçok kişi söz konusu geliştiricilerin sarf ettikleri efor karşılığında tam olarak ne kadar karşılık aldığını bilmiyor. Yeni ortaya çıkan bir habere göre blockchain teknoloji firması Blockstream bünyesinde çalışan ortalama bir geliştirici yıllık 850.000 dolar değerinde maaş alıyor. Bu da aslında daha önce imzalanan bir sözleşme maddesinden dolayı mümkün oldu. Blockstream içerisindeki Bitcoin Core (BTC) geliştiriciler ”stok opsiyonu” isimli bir seçeneğe sahip ve maaşlarının yüzde 20’sini BTC ile alabiliyorlar.

Ancak alacakları BTC ise direkt olarak 2014 yılındaki Bitcoin fiyatı ile belirleniyor ki bu da çalışanların yıllık olarak maaşlarına ek bir şekilde 85 BTC almaları anlamına geliyor. 85 BTC basın saati itibariyle 700.000 dolar seviyelerinde bir değere tekabül ediyor. Cashbleed isimli internet sayfasının aktardığı bilgilere göre ise Blockstream maaştaki bu opsiyonu ortadan kaldırmanın peşine düştü.

CEO’nun Maaşı Milyon Dolarları Aşıyor!

Bunun yanı sıra Cashbleed tarafından aktarılan bir veri tablosuna göre normalde ortalama maaşı yıllık 236.500 dolar olan Blockstream CEO’su, sözleşmedeki benzer bir Bitcoin maddesi sayesinde 1 milyon dolardan fazla bonus almakta ve maaşını tamı tamına 1.317 milyon dolara çıkarabilmekte.

Blockstream CEO’su Adam Back geçtiğimiz günlerde Satoshi Nakamoto’nun kimliği hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz. Ancak böyle bir maaş Back için bile fazla gözükmekte.

Blockstream Developers Alleged to Earn $850K Per Year

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar